Alibaba с впечатляващ ръст на тримесечните продажби

Китайската група за електронна търговия Alibaba оповести впечатляващ ръст на тримесечните продажби и десетократно увеличение на мобилните приходи в навечерието на вероятно най-голямото публично предлагане в историята, предава Financial Times.

Дебютът на Alibaba на борсата в Ню Йорк, прогнозиран за средата на септември, се очаква с огромен интерес. IPO-то на компанията може да задмине това на Agricultural Bank of China, което през юли 2010 г. бе оценено на 22,1 млрд. долара.

Инвеститорите виждат все по-голям и по-голям потенциал за растеж на вече най-големия онлайн търговец по отношение на реализирания стокообмен. Групата, която управлява редица онлайн пазари на едро и дребно, отчете значителен ръст на мобилните потребители, като нетната печалба през второто тримесечие почти се утрои – от 4,3 млрд. юана до 12,3 млрд. юана (2 мрлд. долара). Приходите от продажби скачат с 46% до 15,8 млрд. юана (2,5 млрд. долара).

Анализаторите следят зорко дали Alibaba ще съумее да привлече повече мобилни потребители на магазините си Taobao и Tmall.В Китай броят на ползващите смартфони расте по-бързо от този на потребителите на персонални компютри, но конкурентът Tencent се приема като основната заплаха за мобилния сегмент.

Мобилните приходи на Alibaba се покачват с близо 10 пъти в сравнение с вторите три месеца на предходната година. Една трета от общата стойност на продажбите вече идва от мобилните телефони при само 12% миналата година. Това се дължи отчасти и на нарастващия брой потребители, пазаруващи през смартфоните си. През юни те са вече 188 млн. при 136 млн. през декември.

Експертите определиха финансовите резултати като положителен знак преди борсовия дебют. „Alibaba може с лекота да надмине оценка от над 200 млрд. долара“, заяви Джеймс Кордуел от Atlantic Equities, цитиран от DPA.

По предварително обявения ориентировъчен график роудшоуто на компанията следва да започне следващата седмица, а ценовите оферти да се събират до 15 септември. Точният график обаче остава неясен заради стандартните процедури на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), свързани с първичните публични предлагания.

Регулаторът често иска обратна връзка и разяснения от компаниите, които планират да се качат на борсата. Продължителността на този процес ще определи колко рано ще се осъществи IPO-то.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *