Apple навлиза в ерата на медицинските проучвания

Apple не крие големия си интерес към здравните услуги и технологии. Още миналата година компанията показа софтуерния пакет HealthKit, с който цели да превърне устройствата си в пълноценни фитнес и здравни асистенти. В понеделник Apple показа и няколко нови приложения със здравна насоченост.

Всъщност това може би беше и една от най-важните новини от събитието на Apple, отстъпвайки на обновения MacBook. Причината е, че новите приложения вече са достъпни за всички над 700 млн. притежатели на iPhone и чрез тях те ще могат да взимат участие в различни проучвания на медицински организации.

Става дума за общо пет приложения на различните институции. Чрез тях потребителите могат да помагат за изучаването на симптоми на различни болести включително Паркинсон, диабет, астма и др. Едно от приложенията може да използва вградените сензори и да анализира походката на потребителя докато iPhone е в джоба му.

Друго приложение може да анализира симптоми на рака на гърдата. Има и апликация за анализ на сърдечни проблеми.

Потребителите ще могат да избират сами дали искат да участват в проучванията и за кои от тях. Всички приложения са обединени в платформата ResearchKit, която ще може да се използва и за създаването на други подобни разработки.

Apple обяви, че няма да има достъп до събраните по този начин данни и те ще се изпращат директно на лекарите. ResearchKit обаче ще събира информация и от платформата HealthKit, в която са обединени фитнес и здравните приложения на компанията и разработчиците. За нея има забрана за продажбата на данните на трети лица и използването им за каквито и да е други услуги, които са различни от здравни и фитнес. Информацията от HealthKit обаче се съхранява „на централизирано и сигурно място“.

Самата идея на Apple е чудесна. Време е технологичният свят да обърне повече внимание на здравето и медицината. Това е и неизбежна част от развитието и на двата сегмента. Проблемът е липсата на доверие какво ще се случи със здравната информация на потребителите, която може да се нуждае от доста по-голяма сигурност от това какво те са написали в социалните мрежи.

Компанията също призна, че съзнава чувствителната липса на доверие и се надява постепенно потребителите да се съгласят с нея, че няма от какво да се притесняват. От онлайн изданието ReadWrite също посочват, че основата на ReasearchKit – HealthKit е известна с множеството си бъгове и проблеми. „Тя и приложението й Health дори не се доближават до очакванията ни за продуктите на Apple“, споделят от изданието.

Това поставя под съмнение и гаранциите на компанията, че всичко ще е наред с информацията в ResearchKit. Хубавата новина е, че платформата е с отворен код и може някой друг да оправи бъговете й, допълват от ReadWrite.

Друго нетипично за Apple е, че отвореният код създава възможност приложенията да се появят и за Android И други платформи, като продължават да са свързани с Research Kit. Това е добра новина, защото поставя здравето над корпоративните интереси. Стъпката определено е правилна, но изглежда, че ще трябва да мине още малко време преди всички проблеми да се изгладят и потребителите да наистина да са уверени, че здравната им информация ще се вижда само от този, на когото изрично са разрешили.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *