COBOS ВЕЧЕ СИ ИМА КОНКУРЕНЦИЯ

„Делта сток“ и „Евро Финанс“ са между първите инвестиционни посредници, които ще се възползват от услугата „борса онлайн“ (BSE Online), която от 14 ноември ще предлага „БФБ-София“. Тя ще предостави възможност на членовете на борсата да създадат собствени електронни системи за обслужване на крайни клиенти, аналогични на COBOS. Това решение взе съветът на директорите на борсата на заседанието си на 8 ноември.

Впрочем най-вероятно директорският борд на борсата е взел решението под натиска на инвестиционния посредник „Евро-финанс“, който има собствена система за търговия на българския фондов пазар още от началото на годината. Досега обаче тя не е била свързана с платформата на „БФБ-София“. Онлайн борсата ще позволи електронните системи на инвестиционните посредници да имат директен „вход“ в системата на „БФБ-София“.

Много от инвеститорите ще предпочетат да използват системата на инвестиционния посредник, на който са клиенти, отколкото COBOS. Така те ще могат да се информират за всички операции, които се извършват за тяхна сметка, както и за размера на сумата, с която разполагат във всеки един момент, смятат експерти. Според изпълнителния директор на „Евро-финанс“ Симеон Петков, дружеството ще се възползва от възможностите на онлайн борсата до края на ноември.

До края на месеца ще започне да действа и бета версия на „Delta Broker“ – платформа за електронна търговия с български акции и облигации на „Българска фондова борса – София“ АД, съобщиха представители на инвестиционния посредник „Делта сток“. Тя ще бъде аналог на „Delta Trading“ и ще бъде свързана с пода на борсата чрез предоставената от „БФБ-София“ услуга за подаване на поръчки и получаване на информация в реално време. Платформата ще предлага графики, известяване чрез SMS и електронна поща за достигнати нива на котиране, текущи борсови новини, чат с брокерите, следене на котировки посредством мобилен телефон през GPRS и WAP и други. Услугата „Онлайн борса“ ще позволи и получаването на борсова информация в реално време. Това означава, че предаването на информацията към трети лица ще става по електронен път (ИНТЕРНЕТ, електронна поща и др.) без наложено умишлено забавяне или забавяне до 15 минути. За ползване на „BSE Online“ ще се заплаща годишна такса в размер на 5000 лева.

Досега клиентите на посредниците можеха да въвеждат поръчки на „БФБ-София“ чрез COBOS, който към края на октомври е бил използван от 1370 души.

Междувременно за стимулиране на инвеститорите бордът на борсата реши да намали таксата при търговия с акции. Това ще стане, като „БФБ-София“ поеме данъка върху добавената стойност, а на най-долния праг таксата практически ще спадне от 0.1 до 0.083% от стойността на всяка сделка.

Таня Кръстева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *