€55,9 млн. получават фермерите за ниви догодина

През следващата година фермерите ще получат 55,9 млн. евро субсидия за нивите си по схемата за единно плащане на площ, става ясно от концепция за прилагане на директните плащания на аграрното министерство. Завишено подпомагане по схемата ще има към първите 300 дка на стопанствата, като се предвижда едностепенна ставка за всичките първи хектари. По този начин се цели да се коригира наложилата се през последните години ситуация, при която малък брой едри производители получават по-голямата част от всички директни плащания в държавата.

Освен това от земеделското министерство са предвидили да се въведе

прогресивно намаление на субсидията за единица площ

която може да бъде получена от един стопанин. С 5 на сто ще се режат сумите между 150 000 и 300 000 евро, а с 10% ще бъде намалявана субсидията над 586,7 хил. лева, което е левовата равностойност на 300 хил. евро. Данните за миналогодишната кампания сочат, че от подобна редукция ще бъдат засегнати между 216 и 346 фермери в периода от 2015 г. до 2020 г. Спестената сума пък ще бъде между 1,8 и 2,8 млн. евро в различните години. Тя ще се прехвърли към Програмата за развитие на селските райони. При прилагане на намалението на субсидията не се предвижда приспадане на разходите за заплати, данъци и вноски за социално осигуряване, защото става дума за малък ефект за малък брой бенефициенти и е свързано с много бюрократични трудности, става ясно от концепцията. Орязването на сумите по директните плащания ще се отрази на стопанствата с размер над 1829 хектара през 2015 г. През годините обаче този размер ще намалява заради увеличението на единната ставка и ще достигне до 1463 хектара.

Само активни фермери ще получават средства

по директните плащания през следващия програмен период. Понятието „активен фермер” се въвежда за първи път у нас, основните му характеристики са разписани в регламента. Дефиницията предвижда директни плащания да не получават физически и юридически лица, на чиито земеделски площи не се извършват минимални земеделски дейности. До края на януари следващата година ще се направи списък на тези дейности. Освен това ще има негативен списък на компаниите, които не могат да получават директни плащания. Това са фирмите, които експлоатират летища, железопътни услуги, водни съоръжения, услуги в сферата на недвижимите имоти, спортни игрища и места за отдих. Към дейностите, определени на европейско ниво, държавите могат да разширят негативният списък, като включат допълнителни физически или юридически лица, които да не могат да получават директни плащания, защото основната им дейност не е селскостопанска или е незначителна част от общия им бизнес.

За да се подпомогнат повече земеделци, се предвижда минималният размер на стопанствата, които могат да получават директни плащания, да бъде намален на 5 декара. По този начин субсидия ще може да получават и най-малките стопанства у нас, включително собствениците на овощни градини, тютюнджии и зеленчукари, които развиват дейност на малки площи.

До 1 август страната ни трябва да изпрати в ЕК окончателните национални решения за прилагането на директните плащания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *