€9000 на човек чужди инвестиции в София, в Силистра – само €111

С 845 млн. евро са намалели преките чужди инвестиции в София през 2012 г. в сравнение с предкризисната 2008 година. Въпреки това столицата остава лидер по привлечените чужди инвестиции със среден размер от 9000 евро на човек. На срещуположния край по капиталовложения от чужди компании остава Силистра със среден размер от едва 111 евро. Това е 27 пъти по-малко от средното ниво на преки чужди инвестиции за страната от 3005 евро на човек, показват данните от третото поред наблюдение на регионите на Института за пазарна икономика.

Най-добре с привличането на чужди капитали се справя област Бургас. Спрямо 2008 г. към края на 2012 г. Бургас утроява техният размер – от 667 млн. евро до малко над 2 млрд. евро. Впечатляващите резултати се дължат основно на инвестициите в „Лукойл Нефтохим”. За сметка на това Варненска област, която до началото на кризата се нареждаше на второ място, сега е паднала на четвърто. От 2007 до 2009 г. притокът на преките чужди капиталовложения е бил основно в областите със строителен бум – София, Перник, Варна и Бургас. След това обаче привлекателни стават Габрово, Стара Загора и Пловдив, като

това се дължи

основно на ръста

в индустриалния износ

Като цяло анализаторите от института смятат, че икономиката показва бавни, но осезаеми положителни тенденции на възстановяване. Въпреки че има и области като Ловеч, за които изобщо не може да се говори за възстановяване, смятат експертите.

Икономическата активност на населението се повишава, а заетостта в повечето области нараства през 2013 г., макар и все още да не достига предкризисните нива. Оттам отчитат, че усвояването на европейските средства масово се ускорява през 2013 г.

Номер едно

по усвояване

на европари е

област Габрово

следвана от Бургас. Въпреки това Габрово продължава да не може да задържи младите да живеят в региона, като те предпочитат да мигрират към по-големите градове. В подобно положение е и Смолян. Най-зле с усвояването на еврофондовете са областните центрове Пловдив и Кюстендил, за които се отчита усвояемост от под 100 лева на човек.

Възстановяването на икономиката се потвърждава и от данните за пазара на труда. Въпреки че ситуацията на него се подобрява, това важи за малко области. През 2013 г. заетостта на населението остава под 40% в седем области – Видин, Враца, Ловеч, Монтана, Разград, Силистра и Търговище. Всички те се намират в Северна България, докато голямата част от новите работни места са в южната част на страната. За Бургаска област дори се очаква догодина тя да достигне предкризисните си нива на заетост.

Това, заедно с ниския размер на инвестициите и на икономическото развитие като цяло, позволява на икономистите да направят извода, че разривът между Северна и Южна България се задълбочава.

Изследването отчита и сериозни негативни демографски тенденции. През 2013 г. вече няма област в България, в която децата до 16 г. да са повече от възрастните над 65 г. До 2013 г. само в Сливенска област децата са били повече от старците. Единствените области, в които населението се увеличава през 2013 г., са София (столица) и Бургас.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *