Economist: Дългът прави България уязвима

Голямата външна задлъжнялост на България е заплаха за стабилността на валутния борд. Това предупреди анализаторът от „Икономист интелиджънс юнит“ (Economist Intelligence Unit) Тоби Илс, цитиран от „Дневник“.
Външната задлъжнялост на страната все още е около 100% от БВП и това я прави уязвима, смята експертът на влиятелното анализаторско звено на „Икономист“. Ръстът на безработицата и забавянето на темпа на нарастване на заплатите задушават потреблението, което е ключово за икономическия растеж, посочи в презентацията си Илс. От края на юли липсват и фискални стимули, които да компенсират влошаването на потреблението в частния сектор.
„От една страна фискалната стабилност работи за по-нисък рисков профил на страната в очите на инвеститорите, но от друга това се отразява негативно на икономиката“, разясни Тоби Илс.
Сценарият за възстановяване на българската икономика на „Икономист интелиджънс юнит“ предвижда то да е по-скоро под формата на буквите U или L. Първата предполага стагнация за определен период от време и след това рязко възстановяване. Втората пък обикновено се възприема от икономистите като същинска депресия, защото означава стабилизация на дъното.
Високият външен дълг спрямо международните валутни резерви бе посочен през пролетта на тази година като рисков фактор и от експерите на Световната банка. Тогава БНБ разясни, че голяма част от външния дълг е на частния сектор, и то под формата на вътрешнофирмени задължения (към компаниите-майки), което прави сценария за бързо изтегляне на тези капитали по-слабо вероятен.Частните фирми обслужват външните си задължения за сметка на валутните си постъпления и това не води до намаляване на резервите на БНБ, посочиха тогава от централната банка.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *