EIOPA има притеснения как КФН избира проверяващи за небанковия сектор

Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) е бил притеснен как Комисията за  финансов надзор подбира проверяващите компании за небанковия финансов сектор в страната. Това стана ясно от отговор  на журналистически въпроси на финансовия министър Владислав Горанов в Техеран.

Така само четири дни преди началото на проверките в застрахователните и пенсионните компании на 15 юли става ясно,  че ръководената от Стоян Мавродиев комисия е посяла още съмнения към процедурата. С това административният хаос  около упражнението все повече заплашва проверката – едва на 8 юли КФН окончателно реши проверката да обхване и  застрахователните групи, а дни преди старта все още има компании без избрани одитори.

 

С писмо до премиера
Знак, че в Брюксел притесненията около процедурата са големи, е, че писмото, в което те са посочени, е изпратено до кабинета на министър-председателя. Цялата процедура по проверките в България се води от управляващ комитет, в който освен КФН и EIOPA, представители като наблюдатели имат и други ключови институции като Министерството на финансите и БНБ, а също и Европейската комисия (ЕК), Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA). Самият факт, че EIOPA решава да прескочи пряко ангажираните и да пише директно до премиера, показва, че явно диалогът с КФН по темата е бил труден.

„Ние нямаме разминаваме в позицията си с EIOPA. Отговорът, който изпратихме до нашите партньори, е, че КФН е независима, но МФ и БНБ участват в управляващия комитет, който организира и наблюдава прегледа на качеството на активите и впоследствие стрес тестовете в небанковия финансов сектор. Ще настояваме КФН да приложи препоръките на европейските партньори“, казва Горанов.

Не става ясно в детайли какви са били точно притесненията на EIOPA и дали са касаели концентрацията на много застрахователи при един одитор, или са засягали и конкретни имена. От КФН, чийто председател е с изтекъл мандат и вече беше обявено, че управляващите готвят до дни процедура за избор на негов наследник, явно са недоволни от изказването на Горанов и излязоха със собствена позиция по темата. В нея се настоява, че всички решения са вземани единодушно от управляващия комитет, като тази част дори е изписана и на няколко пъти удебелено. „Подобен преглед се провежда за първи път в рамките на Европейския съюз и е ръководен и управляван от управляващия комитет под изключително строг контрол. Ето защо инсинуации и спекулации с информация относно прегледа, и в частност оповестяването пред обществеността на някои непълни технически детайли и кореспонденция между членовете на управляващия комитет, са крайно нежелателни и вредни за финансовата стабилност в държавата“, заявява КФН.

Въпреки тези предупреждения обаче комисията уверява гражданите, че могат да бъдат спокойни за своите вложения. „Средствата на гражданите не са застрашени от това техническо упражнение, което предстоящият преглед представлява“, се казва още в съобщението.

Преди втори фалстарт

„Смятаме, че независимо от притесненията нещата вървят както трябва и до 15 юли ще стартира реално извършването на проверките в компаниите“, обясни още финансовият министър.

Предвид оставащите едва четири дена обаче това е доста смела заявка, тъй като продължават да стоят неизяснени въпроси. Единият от тях – дали на проверка ще подлежат не само застрахователите, а и застрахователните групи, получи отговор едва на 8 юли. Те първоначално бяха включени в списъка на дружествата – обект на прегледа, но след жалби от някои от тях КФН си даде време да помисли още веднъж. По информация на „Капитал“ Мавродиев е лобирал те да отпаднат, но след становища на ЕК, EIOPA и финансовото министерство като крайно комисията все пак ги е включила. Те ще трябва единствено да демонстрират, че „наличните допустими собствени средства на групата покриват поне капиталовото изискване за платежоспособност на групата“. А за целта няма да трябва да наемат оценител, който да ги преглежда на индивидуално ниво, а просто да предоставят информация на проверителя на застрахователя в групата им.

Групата „Еврохолд“ (в която влиза „Евроинс иншурънс груп“, който има няколко застрахователя в страната) обжалва процедурата в тази й част пред Върховния административен съд, но на първа инстанция той отказа да разглежда делото по същество. Все още не е ясно дали определението ще бъде обжалвано на горна инстанция пред петчленен състав и това продължава да създава правна несигурност около проверката.

Другият все още нерешен въпрос обаче е, че част от застрахователите все още нямат избрани проверители, с които да са сключили договори. По първоначален план това трябваше да стане до 10 юни, но тогава КФН обяви списък на одобрените, а за останалите обяви, че „не по-късно от 30 юни 2016 г. ще бъде взето решение за назначаване на независими външни експерти, след представяне на всички доказателства за съответствие на техните екипи с критериите, посочени в параграф 10 на поканата за застрахователния сектор“. И досега обаче такова решение не е оповестено, което поставя въпроси как в следващите броени дни тези застрахователи ще успеят да сключат договори и да се стиковат с одиторите, за да започне работата при тях навреме.

Те трябваше да започнат още през април, но бяха отложени от КФН с мотиви за недостатъчно одитори, които са заети с прегледа в банковия сектор. Неофициално обаче се говореше за хаос в организацията, който сега се потвърждава и от притесненията на EIOPA и който може да доведе до ново забавяне или до старт с много неизчистени моменти.

Източник: capital.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *