EIU очаква забавяне на ръста на балканските икономики през тази година

Икономиките на страните от Балканския полуостров, сред които тези на България, Сърбия и Черна Гора, Румъния, Хърватска и Македония, се очаква да регистрират ръст през изминалата година от 4.6% сочи проучване на изследователското звено Economist Intelligence Unit (EIU).

За настоящата 2006 година прогнозите са ръстът леко да се се забави до 4.3%.

Според доклада през следващата година ръстът отново ще ускори темпа си и ще достигне 4.8% с предстоящото влизане на Румъния и България в ЕС през 2007, или най-късно през 2008 година.

От изследователското звено прогнозират ръст на 25-те страни членки на ЕС от 2.1% за изминалата 2005 година, като за настоящата 2006 година очакват той минимално да се повиши до 2.2% и да се запази около това ниво до 2010 година.

Ръстът на БВП на страните от Централна и Източна Европа се очаква да възлезе на 3.6% през изминалата година и да се повиши до 4.1% през настоящата и 4.3% през следващата.

След това обаче се очаква ръстът на икономиките на страните от региона да се забави до 4% през 2008, 3.9% през 2009 и 3.8% през 2010 година, се казва още в изследването.

В доклада се посочва още, че износът на Полша, Унгария, Чехия и Словакия ще продължава да бъде насочен към страните от Западна Европа, докато този на страните от Балканите основно към Южна Европа.

Сред страните от ЦИЕ, членки на ЕС, като най-рискова се посочва икономиката на Унгария.

Причина за това е финансовата нестабилност на страната, която се предопределя от огромния бюджетен дефицит на страната, възлизащ на 6% от БВП към края на миналата година.

Не особено положителни са и очакванията на анализаторите, които прогнозират, че той може да достигне 7-8% от БВП през настоящата и следващата година.

В основата на огромния бюджетен дефицит се крият значителните правителствени разходи, както и данъчни облекчения заради предстоящите през април избори в страната.

В резултат на значителния бюджетен дефицит очакванията са унгарската национална валута – форинта, да продължи поевтиняването си спрямо еврото.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *