Fitch очаква 2.6% ръст на българската икономика през 2016 г.

Агенция Fitch потвърди рейтинга на България и дългосрочната оценка на страната в чуждестранна валута BBB-, което е най-ниското ниво на инвестиционен рейтинг за държавния дълг. Дългосрочният рейтинг в местна валута също остава непроменен – BBB, като и двата показателя са със стабилна перспектива. Големи структурни слабости на икономиката и некомпенсираните разходи по фалита на КТБ са сред посочените спънки за растеж на икономиката. Въпреки това благодарение на силния износ през първите девет месеца на 2015 г. БВП е нараствал стабилно, което дава повод на агенцията да очаква ръст от 2.5% тази година, почти двойно по-висок от предишната прогноза. Растежът догодина ще е 2.6% и ще дойде поравно от различните компоненти.

Дефицитът спада, но не достатъчно

Рейтингът на България е подкрепен от външните ѝ финанси, които са в добра позиция спрямо останалите страни от групата с оценка ВВВ. Излишъкът по текущата сметка е придружен от висока степен на валутни резерви, които осигуряват стабилност на съществуващия валутен борд. Въпреки това държавният дълг се е доближил до медианата в BBB групата. Това се дължи на еднократни разходи за финансиране на Фонда за гарантиране на влоговете в банките около фалита на КТБ, което на свой ред подкопава рейтинга на страната, се посочва още в доклада на Fitch.

Еднократните плащания за възстановяването на гарантираните депозити във фалиралата банка са донесли бюджетен дефицит от 5.8% от БВП през миналата година. През 2015 г. Fitch очкава дефицитът да бъде 3% от БВП и да продължи да спада, достигайки 2.5% през 2016 г., благодарение на намалените капиталови разходи. Според анализа на Fitch правителството няма да изпълни заложената си цел за намаляване на дефицита до 2%, защото е надценило приходите. Правителството залага и рисков приход от „Летище София“.

Банков риск

Fitch очертава още един проблем – слабостите в управлението и надзора на българските банки, достигнали своя пик в случая с КТБ през миналата година. В доклада се отчита, че страната е приела директивата за преструктуриране на банки, която ще изисква по-малка държавна подкрепа. Но според агенцията това остава риск пред страната. Предстоящата ревизия на активите на банките 2016 г. се е забавила, но би могла да доведе до връщане на доверието в системата, се казва още в анализа.

Силен износ, слаб вътрешен пазар

Икономиката се е представила по-добре от очакванията на Fitch. Слабостта на вътрешното потребление е напълно компенсирана от големия ръст в нетния износ. Благодарение на средния годишен ръст от 2.7% за първите три тримесечия на 2015 г. рейтиговата агенция ревизира очакванията си за растеж на българския БВП през следващите две години – средно 2.6%, като конкретно за 2015 г. се очаква ръст на икономиката с 2.5%. Последният доклад на Fitch от юни прогнозира ръст от едва 1.3%, който след силните резултати в края на септември беше коригиран. От компанията обаче подчертават, че ръстът трябва да бъде по-устойчив и балансиран от тази година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *