Fitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България на ниво BBB- в чуждестранна и ВВВ в местна валута със стабилна перспектива, съобщи пресцентърът на Министерство на финансите. Непроменени остават и краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута (F3), както и таванът за рейтинг на страната (ВВВ +).

Това е третото за тази година потвърждение на суверенния рейтинг от Fitch след оценките през януари и юли.

Според агенцията рисковите фактори, които заедно или поотделно биха могли да доведат до понижение на кредитния рейтинг, включват следните хипотези: значително отклонение от официалните бюджетни цели, което би могло да рефлектира в повишаване на държавния дълг над средното ниво за този клас рейтинг, проблеми в банковия сектор, оказващи натиск върху публичните финанси и икономическият растеж.

В списъка с рисковете попадат още негативен икономически шок, водещ до съществено понижаване на перспективите за растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) и инфлацията в средносрочен план.

Съответно от Fitch посочват, че положителна преоценка на присъдения рейтинг е възможна в случай на успешно реализирана фискална консолидация, подкрепяща дългосрочната устойчивост на публичните финанси; ускоряване на растежа на БВП и постепенно приближаване към средното за Европейския съюз ниво на доходи; подобряване на институционалното управление и запазване на политическата стабилност, които позволяват воденето на ефективна политика.

Рейтинговата агенция има предвид в своята оценка и започналото от 4 декември изплащане на депозитите на Корпоративна търговска банка (КТБ). Констатацията на Fitch е, че икономическият растеж на България е потиснат, но от агенцията посочват и основните причини за това: крехкото възстановяване в еврозоната и геополитическите рискове от конфликта Русия-Украйна.

От агенцията отбелязват също, че дефлацията би могла да затрудни изпълнението на някои фискални индикатори, но в същото време по-ниските цени ще подкрепят потреблението през 2015 г.

Fitch оценяват положително намеренията на правителството за фискална консолидация с цел намаление на дефицита с 0,5 процентни пункта за всяка година в периода 2015-2017 г. Въпреки увеличаването на дълга поради по-високия от очаквания бюджетен дефицит за 2014 г., както и поради ликвидната подкрепа за банковия сектор, относително ниското равнище на държавен дълг остава силна страна по отношение на рейтинга на България.

Припомняме, че по-рано през декември друга от големите рейтингови агенции – Standard & Пуърс (S & P), понижи дългосрочния Кредитен Рейтинг на България в чужда иместна валута доспекулативния клас BB + от инвестиционния клас BBB-.

S & P изтъкна като основни причини за промяната ситуацията с КТБ и предоставянето на ликвидни средства на друга българска банка, както и влошаването на фискалната позиция през годината. Последното агенцията свързва с реализирането на слаб икономически растеж и наблюдаваните дефлационни процеси в страната.

Експертите все пак запазиха перспективата пред рейтингите на страната ни на „стабилна“. Причината са ниските нива на задлъжнялост на публичния сектор, които според тях балансират идентифицираните от тях рискове във финансовия сектор.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *