FT: Източна Европа все пак ще усети кредитната криза

Глобалната финансова криза започва да се превръща в тест за издръжливост на икономиките от Централна и Източна Европа, пише „Файненшъл таймс“.

Според специалисти, цитирани от изданието, регионът е изправен пред забавяне на развитието си вследствие от трусовете на международните финансови пазари от последните месеци. Все още не е ясен точният ефект от кризата, особено за по-слабите икономики, пише в. „Дневник“.

Но дори и при по-силните има скрити опасности, най-вече сред финансовите институции, като примерът в този случай е ужилената френска банка „Сосиете женерал“.

Едно е ясно – регионът ще бъде засегнат от финансовата турбуленция и няма начин ударът да бъде избегнат, заяви пред икономическото издание Предийп Митра, главен икономист на Световната банка за региона. Причината е, че икономиките не са достатъчно стабилни и имат прекалено много слаби места, за да устоят на криза от подобен мащаб.

Основният канал, по който ще дойде забавянето, е преоценката на риска от страна на инвеститорите. Те вече са склонни да поемат по-малко рискове, а регионът все още се счита за сравнително рисков.

Това ще накара много инвеститори да преосмислят плановете си за региона или дори да се изтеглят. Скорошно проучване на Европейската банка за възстановяване и развитие е доказало това, като резултатите показват, че цената на финансирането в страните от бившия Съветски съюз и Балканите се е увеличила от лятото на 2007 г. досега с много повече, отколкото в развитие страни.

Процесът по поскъпване е бил и най-динамичен в страните, които са считани най-уязвими на външни шокове, смята Ерик Берглоф, главен икономист на ЕБВР. Наскоро банката преразгледа надолу прогнозите си за ръст в региона от 6.1% на между 5% и 5.5%.

Забавянето обаче може да се окаже изключително благоприятно за някои страни, където растежът е бил изключително динамичен и подхранван от кредитния бум и страдащи от изключително висока инфлация. Това са най-вече Русия, Украйна, Казахстан и държавите, в които има остър недостиг на работна ръка, като Полша например, пише още „Файненшъл таймс“.

Конкретно за България рисковете от кризата идват най-вече заради големия дефицит по текущата сметка, който за 2007 г. се очаква да надхвърли 20% от брутния вътрешен продукт. Това я прави особено зависима от външно финансиране, заявяват анализаторите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *