FT откри грешки в “книгата на десетилетието”

Проучване на “Файненшъл таймс” откри грешки в сензационната книга на Томас Пикети „Капиталът в ХХI век”. Книгата, която даде тласък на бурна дискусия, има проблеми с източниците и проблеми с дефинициите. Някои числа са изведени от въздуха, твърди Крис Гилс от FT.

Данните съдържат серия от грешки, които изкривяват резултатите. FT е открил грешки и необяснени входни данни в таблиците, подобни на тези, които подкопаха изследванията върху държавния дълг и растежа на Кармен Райнхарт и Кенет Рогоф.

Централната тема в работата на проф. Пикети е, че неравенството в доходите се връща на нива, които за последно са били наблюдавани преди Първата световна война. Разследването смята, че този извод е надценен. В оригиналните източници на Пикети има малко доказателства за тезата, че неколцина богаташи имат увеличаващ се дял от доходите, твърди FT.

Според вестника има грешки при преписване на числата от оригиналните източници и неверни формули. Някои данни са подбрани или конструирани без да имат оригинален източник.

След като FT е изчистил и опростил данните, числата за Европа не показват тенденция към ръст на неравенството след 1970 г. Но не всички грешки и пропуски в проучването на FT обезсилват извода за растящо неравенство.

Например, една от забележките към работата на Пикети е, че, за да изчисли неравенството в Европа, той просто осреднява данните за Великобритания, Франция и Швеция, без да ги претегля. Очевидно това дава по-голяма тежест на малка Швеция, отколкото е редно. Но именно там неравенството намалява – тоест небрежността на Пикети в случая води до подценяване на неравенството, а не до надценяването му.

Като цяло обаче, изводът на FT e, че като се отстранят пропуските, кривата не показва такъв ръст на неравенството в САЩ и Европа.

Пикети е обяснил, че е използвал хетерогенен набор от източници, който се нуждае от много уточнения. „Нямам съмнение, че сериите с исторически данни могат да бъдат подобрени и ще бъдат подобрени в бъдеще, но ще бъда много изненадан, ако някой от съществените изводи за дългосрочната еволюция на разпределението на богатството бъде силно засегнат от тези подобрения”, казва той.

Неговото твърдение, че е открил „централното противоречие на капитализма” го направи герой на левите през последните месеци. Въпреки че заключенията предизвикаха спорове, досега качеството на статистическата му работа бе отличено с похвали.

Пол Кругмън от Принстън заяви, че може със сигурност да се каже, че книгата ще бъде най-важната икономическа книга на годината и може би – на десетилетието. Джоузеф Стиглиц от Колумбийския университет нарече данните „фундаментален принос”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *