Google изпробва мистериозна ОС

Първо беше Windows срещу Mac. Тогава дойде IOS срещу Android. Сега с проект, наречен Fuchsia, Google може да започне нова софтуерна война – но ние все още не знаем кой е от другата страна на “фронта“.

Fuchsia, която се появи в петък е операционна система, предназначена за „модерни телефони и съвременни персонални компютри“, казва Google. За тези устройства, технологичния гигант вече има Android и Chrome OS, повишавайки възможността Fuchsia да се конкурира със собствените услуги на Google.

Трудно е да се постави началото на нов мейнстрийм операционна система. Но с Android, Google се превърна в една от малкото компании които го правят успешно, и екипът Fuchsia включва ветерани от операционни системи, включително легендарния BeOS. И тъй като Apple работи с IOS на своите Iphones, новата операционна система може да донесе драматично нови ползи за потребителите.

Вие може да бъде щастливи с Windows, Android, MacOS или IOS. Но все още има място за подобрения. Един свеж старт в света на операционните системи може да означава по-добра сигурност, по-бърза реакция, по-дълъг живот на батерията и по-лесен път за програмисти да пишат сложни приложения.

OS препядствия:

Изграждане на операционна система е технически трудно, особено като Android или Windows, които трябва да се справят с голямо разнообразие от хардуер. И когато изграждаме нова операционна система, е трудно за разработчиците да пишат софтуер пригоден за него – ключов проблем, обрекъл много операционни системи, включително Windows Phone, Firefox OS на Mozilla, WebOS на Palm и Ubuntu Touch. Ако хората не използват софтуера, няма стимул за разработчиците да го подкрепят.

Също така е трудно да въодушевим потребителите да използват нова операционна система. „Потребителите наистина не искат работят с операционни системи – те искат да работят с приложения,“ казва анализаторът Майкъл Силвър.

Google може да помогне на младата операционна система, като я направи съвместима с Android. Но това също така ще направи по-трудно за Google да даде едно ново начало.

Операционните системи също могат да успеят в по-тесни области – нещо като от мрежово оборудване за микровълнови печки, например. Все още не е ясно какви са амбициите на Google за Fuchsia. Компанията отказва да коментира по-нататък.

Операционната система управлява повечето основни операции на устройството. Тя регистрира клавишни кликвания, изпраща данните по мрежа, жонглира задачите, изпълнявани на един процесор, съхранява файловете на диск, показва графика на екран и контролира камерата на мобилния ви телефон. В центъра на тази операционна система е софтуер, наречен ядро, което в случая на Fuchsia се нарича Magenta.

Android е базиран на Linux ядрото с отворен код, което датира от около 1991 г. насам.

Fuchsia е все още в начален етап. Google има създаден и работи върху Switch Acer Alpha 12, хибриден лаптоп-таблет, но очевидно също иска да го направи да работи на Raspberry Pi, по-малко мощна машина. Той също така работи на устройства, задвижвани с ARM чипове, от типа, който задвижва почти всички телефони и таблети.

Екипът на Fuchsia:
Някои забележителни разработчици, допринасящи за проекта са:

– Travis Geiselbrecht, който е работил по една неуспешна, но влиятелна операционна система от 1990-те години, наречена BeOS, на iPhone и за операционната система Danger Hiptop, която T-Mobile продава като оригиналния Sidekick.
– Brian Swetland, който е работил по BeOS, на Hiptop операционната система и който е прекарал много години, трудещ се върху основните части на Android.
– Chris McKillop, член на оригиналния iPhone екип и оригиналния WebOS отбор, който също работи по операционната система QNX, използвана в леки автомобили и някои BlackBerry устройства. Той също така работи върху Danger Hiptop.
– Adam Barth, дългогодишен член на екипа на Google Chrome, който по-скоро е работил с инструмента Flutter на Google, предназначен да направи по-лесно за програмисти да пишат софтуер, който работи на Android и IOS. Той също така изгражда своя собствена операционна система, наречена Tau.
Fuchsia е проект с отворен код, което означава, че всеки може да види основните инструкции за програмиране, да ги променя и да ги използва за свои цели. Трудно е да се продава софтуер с отворен код, както Microsoft продава Windows или Adobe Systems продава Photoshop, но е по-лесно да се привлекат външни програмисти, които да допринесат за проекта с отворен код, предразполагащ софтуера да бъде използван и постоянно подобряван като резултат.

Публикацията подготви: Станислав ШИШМАНОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *