H&M, Zara и Mango – веригите, които бързат да превземат Европа

H&M, Zara и Mango – веригите, които бързат да превземат Европа

H&M, Zara и Mango – това са топ 3 на глобалните търговски компании, които имат най-агресивна стратегия за експанзия в Европа през 2015 г., показват данните на консултантската компания JLL.

Компанията е изследвала 57 града на Стария континент, които са най-атрактивни за глобалните ритейлъри. Консултантите обаче не са събирали данни за българския пазар, макар и особено през последните година-две да се наблюдава сериозно разширяване на някои от глобалните брандове, присъстващи в страната, включително и извън София. Най-видимо е засилването на присъствието в големите градове на H&M.

Централна и Източна Европа като цяло е все по-привлекателен пазар за глобалните търговци, посочва се в доклада. Най-облагодетелствани се оказват Киев, въпреки конфликта в Украйна в момента, Белград, Загреб, Анкара, Братислава и Букурещ.

Топ 10 глобалните търговски вериги, които имат сериозни планове за разширяване на европейския пазар, включва още The Body Shop, Benetton, Lush, Hugo Boss, Diesel, Tommy Hilfiger и Timberland. Сред водещите 25 компании се нареждат още веригата кафенета Starbucks, веригата за спортни стоки Adidas, производителят на луксозни стоки Louis Vuitton, веригата за облекло Max Mara, Apple и други.

Най-предпочитаният от глобалните ритейлъри пазар през тази година е Лондон. Вторият най-атрактивен град за търговците е Париж, а Москва остава на трето място, въпреки санкциите срещу Русия и нестабилната политическа среда. Другият водещ руски град, привлекателен за световните брандове, е Санкт Петербург, който заема 12-та позиция в класацията.

Лондон, Париж, Москва, Милано и Рим са най-предпочинати и от търговците в луксозния сегмент.

В първата десетка попадат Милано, Мадрид, Рим, Истанбул, Мюнхен, Берлин и Барселона. В дъното на класацията са Белфаст, Нотингам, Хелзинки, Малмьо и Гьотеборг.

Компанията подчертава в доклада си за 2015 г., че няма съмнение, че икономическите условия в Европа се подобряват. „Доверието на потребителите, БВП и продажбите на дребно са в много по-добро състояние, отколкото бяха преди 2 години“, посочват експертите.

Водещите градове на Европа продължават да демонстрират устойчивост на всякакви циклични и структурни промени. Това привлича нови жители и туристи, което пък е предпоставка за още по-активно развитие на търговията.

Същевременно глобалните ритейлъри плащат най-високи наеми в Париж, Цюрих и Лондон.

Най-активни на пазара са търговците от САЩ, следвани от италианските брандове. Третата позиция е за британските компании, а четвъртата и петата – съответно за германските и френските. На шесто място по активност са търговските вериги от Испания.

Общо 13 от изследваните 25 световни вериги покриват 80% от изследваните от компанията пазари. За сравнение, преди две години броят им беше 9. Същевременно броят на търговците, които присъстват на под 20 на сто от пазарите, е намалял до 35 на сто от проучваните компании спрямо 43 на сто през 2012 г.

За много от търговците най-предпочитаният път за разширяване е франчайзингът, особено на развиващите се пазари, които са и по-рискови.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *