IPS започна строителството на завод в Кърджали за 32 млн. лв.

Производителят на умни системи за захранване с ток „Интернешънъл пауър съплай“ (IPS), който наскоро спечели мегапоръчка в арабска държава, започна изграждането на собствена фабрика в Кърджали. Тя ще събере целия производствен цикъл на продуктите, които в момента се правят в различни цехове от поддоставчици.

В завода ще се произвеждат серийните продукти на компанията, докато разработките и нестандартната продукция ще останат в София, където се намира офисът на компанията. Инвестицията е в размер на 32 млн. лв. Предприятието ще заработи до една година със 100-120 работника, а пълният му капацитет, който е за 240 души, ще бъде достигнат най-късно в началото на 2019 г. Компанията планира и втора част на проекта си, с което капацитетът ще нарасне двойно, а броят на работниците ще достигне 600.

Автономна фабрика

Новата фабрика, строителството на която започна през септември, ще има застроена площ от 16 хил. кв. м и ще включва производствена и складова част. За строител е избрана софийската „Бараж груп“. Теренът е около 20 дка и е собственост на IPS, което е и една от причините тя да се насочи към Кърджали за проекта си.

В предприятието ще се произвеждат серийни продукти, чието приложение е основно за електрифициране на откъснати райони без достъп до електропреносната мрежа (т.н. minigrid системи). „Продукцията ще бъде главно за Африка и Югоизточна Азия“, каза изпълнителният директор на IPS Александър Рангелов за „Капитал“. Във фабриката ще се правят също и продукти за захранване на нефтодобивната индустрия. Това е пряко свързано с поръчката за 680 млн. евро, която компанията спечели преди няколко месеца. Тя е част от по-голям проект на стойност 1.8 млрд. евро за модернизиране на петролопроводи в Близкия изток.

Интересното за сградата е, че тя ще бъде напълно енергийно независима. „По наше проучване в Европа няма фабрика, която да е напълно автономна, т.е. да не използва ток от мрежата“, каза Рангелов. В Кърджали това ще стане възможно чрез използване на най-популярния продукт на IPS – системата Exeron, която управлява комбинация от соларни панели, вятърни турбини и акумулаторни батерии. „През деня ще захранваме фабриката и ще зареждаме батериите, за да може през нощта от тях да продължим да захранваме производството. Токът ще се използва само в завода и няма да влиза в мрежата“, уточни Рангелов.

Между София и Кърджали

За инвестицията от 32 млн. лв. компанията разчита на банков кредит, както и на собствени средства, но мениджърът не даде подробности за суми и име на банка. Заводът трябва да отвори през втората половина на 2018 г., а до края на годината или в началото на 2019 г. в него ще работят 240 души. „Сигурни сме, че ще намерим достатъчно квалифицирана работна ръка, направили сме проучване“, каза Рангелов. Освен това компанията вече е влязла във връзка с местната Професионална гимназия по електроника и електротехника, както и с Техническия университет в Габрово за съвместни програми за обучение.

Първият избор за локация на предприятието е бил София, където е централата, но от компанията са срещнали доста проблеми. От друга страна в Кърджали са се радвали на пълно съдействие от местните власти. „Наистина се бореха тази инвестиция да стане там“, каза Рангелов.

В офиса в София остават специалистите от R&D отдела, както и нестандартната продукция. В момента в компанията работят 90 души.

И нови проекти

IPS вече подготвя мегапроекта за 680 млн. евро, който трябва да се случи в рамките на пет до осем години. Задачата на българската фирма е да осигури подаване на ток към тръбопроводите, което да ги предпази от ръжда, за което ще се използва системата Exeron. „Първата част от изпитанията завършиха успешно и в момента работим по програмата за изпълнението на този проект“, уточни Рангелов.

По думите му компанията постоянно разработва нови продукти и един от тях – отново за нефтодобивната инфраструктура, наскоро е привлякъл огромен интерес на изложение в Кувейт. Това е и причината вече да се планира изграждането на втора фабрика – този път в Близкия изток. „Там осигуряват всякакво съдействие, включително грантове и финансиране, за да се случи този технологичен трансфер“, посочи Рангелов. Очакванията му са конкретни действия по проекта да започнат още следващата година, а до две години заводът да е готов, информира в.Капитал.

За компанията

„Интернешънъл пауър съплай“ (IPS) произвежда токозахранващи системи, които продава в 56 държави на пет континента. Компанията е създадена преди 27 години като семейна фирма. Мажоритарни собственици са бащата Стоил Трифонов и синът Александър Рангелов, който е и изпълнителен директор. Преди две години IPS получи финансиране от фондовете за дялови инвестиции BlackPeak Capital и PostScriptum, като вторият по-късно увеличи участието си и сега двата държат съответно 9 и 18%. Миналия декември през увеличение на капитала като акционер с 10% влезе и гръцката Metka, която е глобален играч в изграждането на големи енергийни централи и проекти в инфраструктурата и отбраната. За 2016 г. българското дружество отчита 5.3 млн. лв. приходи от продажби и 207 хил. лв. печалба.

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *