IT индустрията: Ръст без спирачки

Задръстване, застой, нерви. Това обикновено се случва на пътя в празничните дни при подстъпите на София. Представете си, че една лента е свободна, но никой не може да премине през нея освен една-единствена кола, която профучава с висока скорост. Горе-долу така можем да илюстрираме повечето сектори, които седяха в задръстването и икономическия застой. Колата в бързата лента е IT индустрията, която точно в този момент започна да се развива стремително. През 2014 г. ситуацията пред нея изглеждаше също толкова позитивна, но и с притеснения за неравности по пътя. Въпреки това IT автомобилът продължи да поддържа силния темп на ръст през изминалата година и гледа позитивно към следващата.

Увеличаване на скоростта

Софтуерният сектор достигна 1.74% от брутния вътрешен продукт на България през 2014 г., показват прогнозните резултати от годишното изследване на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) за изминалата година. Очакванията на браншовата организация са, че приходите на дружествата от сектора ще се увеличат с 15% през 2014 г. спрямо предходната, като достигнат 1.37 млрд. лева. Около 60% от продажбите са износ, като основните пазари са САЩ, Канада и Западна Европа. Тенденцията е устойчива: през 2012 г. приходите на компаниите от бранша надминаха милиард лева и достигнаха 1.074 млрд. лева, през 2015 г. те имат шансове да достигнат до 1.5 млрд. лева и да гонят потенциален дял от 2% от БВП на страната.

Подобна е ситуацията и при другия голям компонент от IT индустрията – аутсорсинга. Браншът очаква през 2014 г. броят на заетите в компаниите (основен показател, който ползват фирмите от сегмента) да се увеличи с 20%.

„Изминалата 2014 г. се очерта като поредната успешна година за нашия бизнес. Повечето от компаниите в сектора отново декларират двуцифрен ръст към края на годината, което е ясен индикатор, че интересът към България като подходяща дестинация продължава да е изключително висок“, коментира Стефан Бумов, председател на Българската аутсорсинг асоциация и главен изпълнителен директор на „Софика“ (вече част от TeleTech). „Очакванията са да приключим годината с около 22-25 хил. заети в сектора, което представлява между три и пет хиляди нови работни места.“

Добрите резултати се дължат основно на възстановените след кризата западни компании, които търсят нови места за разширяване или прехвърляне на дейностите си.

„Възстанови се растежът на софтуерен R&D, продукти и услуги – основно експортен“, коментира Явор Джонев, зам.-председател на БАСКОМ и съосновател на „Сирма“. По данните на браншовата организация заетите в софтуерния сектор са около 17 хил. души. Все повече компании се ориентират към софтуерен аутсорсинг, тоест се изнася целият цикъл по разработването и поддръжката на програмите, което размива границите между двата сегмента. Освен това IT секторът все повече узрява и фирмите преминават към изработването на продукти и услуги с по-висока добавена стойност.

„Индустрията като цяло е по-зряла – като движение към по-голяма добавена стойност и конкурентоспособност, като мениджмънт култура и като професионално развитие“, коментира Джонев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *