Moody’s запази рейтинга на Франция

Френското правителство избегна нова санкция от водеща рейтингова агенция, 10 дни след катопрезидентът Франсоа Оланд обяви стъпки за ускоряване на пазарните реформи, за да насърчи буксуващата икономика, пише Financial Times.

По-рано вчераFitch потвърди първокласния рейтинг на Германия и Люксембург.Агенцията потвърди, че икономиката на Германия расте, а дългът й намалява, но предупреди за влиянието на финансовия сектор в Люксембург.

Американската кредитна агенция Moody’s, обяви снощи, че запазва рейтинга на Франция на ниво от Аа1 – една степен под топ оценката ААА. Запазва се обаче и негативната перспектива по рейтинга. Париж се опасяваше, че агенцията може да понижи оценката си, както направи S&P през ноември.

През последните две години и трите водещи международни агенции – Moody’s, S&P и Fitch, отнеха топ ААА рейтинга на Франция, но това не оказа голямо влияние върху разходите за финансиране на страната, които през последната година са на рекордно ниско ниво. Вчера, преди решение на Moody’s, доходността по 10-годишните френски ДЦК се понижи леко до под 2,4%, след като и други европейски емитенти се възползваха от притесненията на инвеститорите за развиващите се икономики.

Финансовият министър Пиер Московиси заяви, че приветства решението на Moody’s, като го окачестви като положително.

Агенцията запазва рейтинга заради устойчивостта на голямата и диверсифицирана френска икономика, способността и да се финансира при ниски лихви и намалението на риска в периферията на еврозоната, към която страната е изложена.

Агенцията обаче изрази известен скептицизъм относно икономическите планове на Оланд и заяви че е загрижена от продължаващата загуба на конкуентоспособност на френската икономика, която застрашава дългосрочния й растеж.

Moody’s изтъква и риска от допълнително влошаване на финансите на страната, посочвайки, че очаква съотношението дълг/БВП да надхвърли 95% през тази година.

Изявлението на Moody’s е първата формална оценка на пазара на публично обявената икономическа реформа на Оланд, която предвижда да намали разходите за труд на бизнеса с 30 млрд. евро и да свие бюджетните разходи с 50 млрд. евро, за да освободи място за понижение на данъците.

Moody’s приветства инициативата, но отбелязва, че „на този етап е трудно да се оцени дали планът ще постигне своите цели. Опитът на правителството за фискална консолидация и структурни реформи досега показва, че постигането на мащабни промени може да бъде засегнато от социални и политически ограничения“.

„Фискалната гъвкавост на Франция е ограничена, което заедно с предвижданите промени представлява риск за бюджетните цели“, добавя агенцията. Страната се е ангажирала да свие бюджетния си дефицит до изискваните от ЕС 3% от БВП през следващата година – цел, която вече бе отложена с две години.

Според Moody’s решението за бъдещия рейтинг на Франция ще зависи от програмата за реформи на правителството, наречена „отговорен пакт“, който кабинета планира да изработи през следващите три месеца.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *