National Bank of Greece пред завръщане на капиталовите пазари

Втората по големина банка гръцка банка – National Bank of Greece, планира да се върне на капиталовите пазари през следващата седмица след осъществената емисия облигации и две увеличения на капитала от нейните атински конкуренти, съобщава Financial Times.

National Bank of Greece се готви да емитира необезпечени облигации за 750 милиона евро – първата подобна емисия от близо пет години. Банката ще предложи и свои акции за 2,5 милиарда евро.

Облигацията се очаква да имат матуритет от пет години и доходност от около 4,5 на сто. За сравнение миналата седмицапрезаписаната петгодишна емисия от ДЦК на Гърцияпостигна доходност от 4,95 на сто.

„Вече има отчетлив интерес от хедж фондове и институционални инвеститори“, каза Петрос Христодулу, заместник главен изпълнителен директор на NBG.

NBG е определила Morgan Stanley, Goldman Sachs, HSBC, Bank на America Merrill Lynch и Citigroup да организират разговори с инвеститорите и презентация на облигациите в Лондон следващата седмица . Емисията може да бъде реализирана още в сряда, разкриват запознати.

Piraeus Bank, най-големият гръцки кредитор, поведе връщането на гръцките банки към пазарите на облигации миналия месец с тригодишна емисия за 500 милиона евро, която бе последвана от предлагане на акции за 1,75 милиарда евро. И двете бяха разграбени от инвеститорите, жадни за по-висока доходност от финансовите институции в периферните пазари на Европа.

Подобно на Piraeus NBG има рейтинг от Caa1 от Moody’s и CCC от Standard & Poor’s – дълбоко в неинвестиционния клас.

Alpha Bank, която се нарежда на трето място по активи, набра 1,0 милиарда евро чрез емисия на акции. Eurobank, четвъртият по големина кредитор, се очаква да емитира акции за 2,9 милиарда евро по-късно този месец.

Четири системни банки на Гърция бяха накарани от централната банка да наберат капитал за общо 6,4 милиарда евро, за да постигнат първична капиталова адекватност от 8% след стрес тестовете миналата година на консултантската компания BlackRock, изисквани съгласно условията на международната спасителна помощ за страната на стойност 170 милиарда евро
.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *