Oт 2016 отпадат ограниченията за засаждане на лозя в ЕС

Субсидиите за кризисна дестилация и за дестилация на алкохол за консумация постепенно да бъдат прекратени, предвижда одобрената реформа в лозаро-винарския сектор в ЕС от Съвета на министрите, предаде пресслужбата на ЕК.
Министрите на земеделието постигнаха съгласие средствата, разпределяни чрез национални финансови пакети да се използват за мерки като популяризиране на вина на пазарите в трети държави, нововъведения, преструктуриране и модернизиране на лозови масиви и винарски изби, пише в. „Дневник“.
Реформата предвижда още бързо преструктуриране на лозаро-винарския сектор чрез заплануваната схема за доброволно, тригодишно изкореняване на лозя, създаване на алтернатива за неконкурентоспособните производители и премахване от пазара на излишъците и на неконкурентоспособното вино.
Тя е насочена и към защита на околната среда в лозарските райони и запазване на традиционни и добре установени политики за осигуряване на качеството, а също така ще опрости правилата за етикетиране, от което ще се възползват и производители и потребители.
Силно ограничителната система на права за засаждане също ще бъде отменена за целия Европейски съюз от 1 януари 2016 г. Сега Европейската комисия започва процеса на приемане на подробни регламенти за прилагане, които да позволят влизането в сила на реформата на 1 август 2008 г.
Известни парични средства ще бъдат насочени към научни изследвания и разработки, специално заделени за винарските райони. Мерките могат да включват подкрепа за създаване на стопанства от млади земеделски производители, подобрения в търговията, професионално обучение, подкрепа за организациите на производителите, помощ за покриване на допълнителните разходи и за компенсиране за пропуснатите ползи вследствие на усилията за съхранение на традиционни ландшафти, ранно пенсиониране на земеделските стопани.
Концепцията за качествени вина с произход от ЕС ще се основава на вина със защитени географски означения и на такива със защитени наименования за произход. Ще бъдат запазени добре установени национални политики за осигуряване на качеството. Етикетирането ще бъде опростено и ще позволи например да се посочва на етикета сортът грозде и годината на реколтата за европейските вина без географски означения. Някои традиционни означения и форми на бутилки ще могат да продължат да се ползват от закрила.
Шаптализацията ще остане позволена, макар че някои пределни нива на обогатяване със захар или гроздова мъст ще бъдат намалени. При необичайни климатични условия държавите-членки могат да поискат от Комисията да повиши максимално допустимото ниво на обогатяване.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *