Raiffeisen Bank International ще продаде операциите си в Полша и Словения

Австрийската банка Raiffeisen Bank International AG (RBI) възнамерява да продаде операциите си в Полша и Словения и да съкрати бизнеса си в Русия. Радикалният ход е с цел увеличаване на капиталовите буфери, след като кредиторът реализира годишна загуба, предава агенция Ройтерс, цитирана от MarketWatch.

През 2014 г. RBI излезе на загуба от 493 млн. евро при печалба от 557 млн. евро през 2013 г. Загубата, която беше очаквана, се дължи отчасти на по-големите провизии и нарасналия репутационен риск в някои от ключовите пазари на банката в региона на Централна и Източна Европа.

Нетните провизии през миналата година скочиха до 1,72 млрд. евро, или с 49%, от 1,15 млрд. евро, колкото бяха за 2013 г. Освен това RBI изгуби 30 млн. евро от търговски операции при печалба от 321 млн. евро при година. Австрийският трезор възнамерява да съкрати административните разходи до 3,02 млрд. евро, т.е. да ги намали с 9,5% в сравнение с похарчените 3,34 млрд. евро преди година.

При представянето на годишните финансови резултати късно в понеделник ръководството на RBI съобщи, че ще продаде поделенията си в Полша и Словения. Освен това банката ще се раздели с поделението си за директно банкиране Zuno.

Кредитната институция ще намали експозициите към Украйна, от където от RBI заявяваха, че смятат да излязат напълно, и към ключовия за банката руски пазар. Само в Русия австрийската банка ще намали рисково-претеглените активи с близо 20% до края на 2017 г.

Същевременно операциите на банката в Унгария ще бъдат оптимизирани допълнително. RBI смята да намали клоновете в страната и да се фокусира върху корпоративните и по-заможни клиенти.

Ключово в съобщението е, че RBI възнамерява да се фокусира изцяло върху ключовите пазари в региона на Централна и Източна Европа. С други думи – банката ще съкрати значително бизнеса си или ще излезе напълно от пазарите в Азия и САЩ. Това може да се случи до края на 2017 г. и до края на 2016 г. в Америка.

Като цяло банката смята да намали рисково-претеглените си активи с 26 млрд. евро в периода от четвъртото тримесечие на 2014 г. и края на 2017 г.

RBI трябва да увеличи капиталовата си адекватност от първи ред до 12% до края на 2017 г. Към края на 2014 г. съотношението е 10%. Именно това е първопричината RBI да продаде част от операциите си, „които генерират ниска възвръщаемост, имат висока капиталова поглъщаемост или са в ограничена стратегическа форма“, гласи становището на австрийската банка.

Например, RBI ще се раздели с операциите си в Полша, където е осмият по големина играч, след като през 2012 г. придоби Polbank. Но инвестицията никога не се изплати. През 2014 г. RBI спечели само 84 млн. евро, което е доста под очакванията, допълва Ройтерс.

Банката ще намали експозициите към Русия, където миналата година спечели 342 млн. евро. Въпреки това страдащата руска икономика изяжда от възвръщаемостта за акционерите на банката.

През миналата година българското поделение на австрийската банка спечели 46,329 млн. лв. (23,7 млн. евро), след като през 2013 г. изгуби 43,59 млн. лв. Активите на Райфайзенбанк България се повишиха само с 0,4% на годишна база до 5,981 млрд. лв. Към 31 декември 2014 г. банката е шестата по големина на активите, показват надзорните отчети на Българска народна банка.

По време на представянето на годишните финансови резултати на австрийския кредитор не е ставало дума за продажба на операциите в България.

По време на годишната конференция на списание Euromoney за банковия сектор в Централна и Източна Европа главният изпълнителен директор на RBI Карл Севелда заяви, че банката остава ангажирана към региона. Въпреки това ръководителят на корпоративния бизнес на кредитора Питър Ленкх каза, че няма как да се пренебрегне фактът, че липсата на печалба в Унгария се отразява на цялостните резултати на групата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *