Standard & Poor’s понижи рисковия рейтинг на българската банкова индустрия от „Група 6“ на „Група 7“, където са банките с по-висок риск, се казва в съобщение на рейтинговата агенция.

Standard & Poor’s понижи рисковия рейтинг на българската банкова индустрия от „Група 6“ на „Група 7“, където са банките с по-висок риск, се казва в съобщение на рейтинговата агенция.
Рейтингът BICRA (Banking Industry Country Risk Assessment) оценява предимствата и слабостите на банковите системи в различните държави, на база съпоставки с други страни. Рейтингът варира от „Група 1“ (където са банките с най-нисък риск) до „Група 10“ (най-рисковата група).
„Понижението на рейтинга на българските банки отразява нарасналите рискове за икономиката на страната. Основните притеснения са свързани с дефицита по текущата сметка на страната, който, в условията на затегнати кредитни пазари, може да доведе до рязък спад на външното финансиране. Очакваме финансовите профили на българските банки да изпитат значителен натиск от все по-сложната бизнес среда“, се казва в съобщението на агенцията.
„Прогнозите ни са рискът за българските банки да се увеличи след последните няколко години на бурен растеж, който досега не е тестван в условията на по-продължителен икономически спад. Евентуално рязко влошаване на макроикономическите показатели на страната, съчетано със срив на „прегрелия“ пазар на недвижимите имоти вероятно ще понижи качеството на банковите активи“, смятат още от S&P.
От S&P оставят без промяна рисковия рейтинг на Хърватска (на ниво „Група 6“) и този на Румъния (на ниво „Група 7“).
„От положителна гледна точка, банките в България, Хърватска и Румъния в голямата си част са собственост на стратегически иневститори от Западна Европа. Мерките от страна на правителствата и регулаторните органи в страните от Югоизточна Европа по отношение на финансовия сектор са адекватни“, уточняват още от S&P.
В съобщението на рейтинговата агенция се посочва още, че понижението на BICRA рейтинга няма да доведе автоматично до намаляване на кредитния рейтинг на страната или на отделни банки. Той обаче ще се вземе предвид при евентуална ревизия на кредитния рейтинг.
investor.bg
финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *