Telenor продава българския си оператор на американски фонд

Норвежкият телеком Telenor преговаря с американски фонд за продажба на бизнеса си в България, Сърбия и Черна гора срещу цена от 2 млрд .евро.

Това съобщава специализираното издание Mergermarket, като се позовава на три неофициални източника. „Капитал“ потвърди от един източник, че кандидат купувачът е бил избран като ексклузивен още през декември. От българския телеком насочиха за въпроси към норвежката централа. От групата в Осло заявиха за „Капитал“, че не коментират пазарни слухове.

Промяна в стратегията

Само 3 години и половина след като закупи „Глобул“ Telenor явно е променил стратегията си. От сделката, която беше за 717 млн. евро, досега скандинавската група успя да усили пазарния дял и бързо да въведе 4G мрежа. Според резултатите за последното отчетено засега трето тримесечие телекомът има 3.23 милиона абонати в България, с 9% по-малко спрямо година по-рано. Свиването се дължи основно на намаляването в броя на клиентите на предплатени услуги. Средният приход от абонат (ARPU) обаче нараства – с 6% до 14 лв. на месец, показва отчетът на Telenor, информира в. Капитал.

Кой е купувачът засега е неизвестно. Повечето телеком представители, които „Капитал“ потърси, споменаха за интерес на американския фонд KKR. Той има сателитен тв оператор в Сърбия и инвестиции в региона, така че експанзията звучи логично.

„Кандидат купувачът не е представен в региона,“ обаче посочи източник, близък до норвежката компания. Така хипотезата KKR далеч не е сигурна.

Събирането на оферти явно е ставало тихо и извън България, защото местни консултанти не знаеха за процеса. Според Mergermarket евентуалната сделка може да включва и унгарските активи на Telenor като допълнение към България, Сърбия и Черна гора. Така евентуалният купувач може да получи присъствие на четири пазара с общо почти 10 млн. клиенти (3.3 млн. в Сърбия и Черна гора, както и 3.1 млн. в Унгария). Общите приходи на трите подразделения за третото тримесечие достигнаха 323 млн. евро. Оборотът на „Теленор България“ за периода достигна 172.7 млн. лв. При печалба преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) от 66.4 млн. лв.

„Теленор България“ е третият оператор по приходи в страната: за последната година (към края на октомври 2017) те са 667 млн. лв. Лидер е БТК с 875 млн. лв., следвана от „Мобилтел“ с 806 млн. лв., но и двете компании предлагат доставка на телевизия и фиксиран интернет, доката „Теленор“ има само мобилни услуги, където е втора по пазарен дял.

Компанията е с най-рядко сменящия се собственик до тук – основана е от гръцката OTE и досега само веднъж е препродадена, докато БТК и „Мобилтел“ доста често са сменяли акционерите си.

Бизнесът в региона

Telenor влиза на сръбския пазар през 2006 г., когато придобива мажоритарния дял от 70% от водещия местен мобилен оператор Mobi63 срещу 1.5 млрд. евро, в който тогава акционери са сръбската държава и консорциум от австрийски инвеститори. Впоследствие Telenor изкупува и останалите 30% от капитала на компанията, която към момента е най-големият телеком в Сърбия.

Първата и най-голяма телекомуникационна компания в Черна гора официално става изцяло част от групата на Telenor през 2004 г., като до 2010 г. носи предишното си име – ProMonte. В тримесечните си финансови отчети норвежкият собственик представя резултатите от дейността на двата пазара в обединен вид.

За третото тримесечие на 2017 г. приходите в Сърбия и Черна гора са 1.05 млрд. норвежки крони (108.9 млн. евро), като се увеличават с 1% на годишна база, най-вече благодарение на продажбите на мобилни устройства, които компенсират по-ниските постъпления от абонаменти, трафик, роуминг и взаимосвързаност. Оборотът за деветмесечието обаче остава с близо 2% под отчетеното преди година и към края на септември 2017 г. е 2.9 млрд. крони (297.3 млн. евро). Печалбата за третото тримесечие преди лихви, данъци и амортицазия (EBITDA) е 436 млн. крони, като расте с 3% на годишна база благодарение на подобреното управление на оперативните разходи, които намаляват с 11% за периода.

В последния си тримесечен отчет от Telenor посочват, че през третото тримесечие броят на мобилните абонаменти в Сърбия и Черна гора се е повишил с 59 хил. броя до 3.3 млн., като за ръста допринася сезонното увеличение на предплатените услуги. Общият брой на клиентите обаче намалява спрямо година по-рано заради като цяло свиващия се предплатен пазар.

През третото тримесечие на 2017 г. норвежкият телеком обяви, че ще продаде бизнеса си с финансови услуги в Сърбия. За купувач на Telenor Banka е избран българският инвестиционен фонд River Styxx Capital, който е почти изцяло контролиран от българския предприемач от албански произход Елвин Гури.

Бизнесът в Унгария, където Telenor присъства от 1994 г., отначало съвместно с Danish Telekom, е най-големият в клъстер Централна и Източна Европа на норвежкия телеком. През третото тримесечие на 2017 г. отчетените в страната приходи са 1.2 млрд. Крони, като нарастват с 3% благодарение на увеличаващия се брой сключени абонаментни планове. Той обаче не може да компенсира свиването в бизнеса с предплатени услуги, в резултат на което общият брой на клиентите на телекома в страната намалява с 39 хил. за тримесечието. До голяма степен ефектът е еднократен и се дължи на задължителното регистриране на предплатените карти, което трябваше да приключи до 30 юни – в резултат на процеса Telenor Hungary е отписала 69 хил. нерегистрирани в дадения срок предплатени карти. Така, към края на септември, общият брой на абонатите на местната компания е 3.08 млн. Дружеството е втори по големина оператор в страната след Magyar Telekom.

 

 

financebg.com

One thought on “Telenor продава българския си оператор на американски фонд

  • 21.01.2018 в 16:29
    Permalink

    Нещата малко по малко си отиват при истинските собственици.

    Отговор

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *