Total продава активи в Северно море заради евтиния петрол

В резултат от срива на цените на петрола френската компания Total през последните месеци усилено продава активи.

Преструктуриране

Последната сделка беше сключена в четвъртък, когато обяви, че се разделя с шотландския си газов терминал и два газопровода в сделка за 900 млн. долара, съобщава Financial Times. Купувач е North Sea Midstream Partners, създадена през 2012 г., която инвестира в енергийна инфраструктура в Северно море. През юли Total обяви, че продава и дела си от 20% в най-перспективното британско газово находище на шотландската енергийна компания SSE, която вече ще участва в разработването на дълбоководния проект Laggan-Tormore.

Френската компания започна да изпълнява план за преструктуриране, за да намали разходите за добив под пазарната цена. Мерките включват свиване на инвестициите, продажба на активи и увеличаване на производството. През февруари изпълнителният директор Патрик Пуян обяви, че планът може да включва продажбата на активи за 5 млрд. долара само тази година, като в сметките влизат някои съоръжения и находища в Северно море, където компанията не е инвестирала в разработване.

Френската компания изпитва трудности заради свръхкапацитета на европейската преработвателна индустрия. Търсенето на петролни продукти в Европа е намаляло с 15% от 2008 г., а бумът на шистовия петрол и газ дава предимство на американските конкуренти.

Петрол и ред

Преструктурирането на енергийния сектор в голяма степен зависи от динамиката на цените на петрола. Продажбите на Total може да дадат тласък на сделки с активи в Северно море, тъй като все повече компании се опитват да продадат съоръжения от региони с високи производствени разходи, които не носят печалба.

Няколко групи, опериращи в района, вече са започнали да се оглеждат за потенциални купувачи. Примери за това според Financial Times са германската E.oN и руската L1 Energy, за които се смята, че ще продадат газовите си находища, придобити от германската RWE. Едновременно с това няколко малки частни компании са проявили интерес да инвестират в Северно море. За тях подобни периоди на спад в цените могат да се окажат успешни, тъй като са значително по-гъвкави в промяната на стратегиите си за разлика от големите и по-тромави структури на корпорациите.

Сам Лайдлав, бивш изпълнителен директор на Centrica, например е бил назначен в управлението на нова малка компания на име Neptune, която смята да извлече ползи от колапса на цените на петрола, за да изгради значително портфолио.

Чуват се и слаби гласове на надежда, че намаляването на данъците върху печалбата във Великобритания може да стимулира инвестициите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *