Wall Street откри новия месец със силни разпродажби

Американските акции бяха подложени на силни разпродажби през първата търговска сесия на февруари, след като пазарните участници реагираха негативно на публикуваните по-рано песимистични икономически данни от САЩ и Китай.

Широкият бенчмаркS&P 500изгуби 2,28% до 1 741,93пункта. Индексът на сините чиповеDow Jonesсе смъкна с 2,07% до 15 373,64пункта, докато технологично ориентираниятNasdaq Compositeизтри 2,61% до 3 996,96пункта.

Публикуваните по-рано през деня данни от САЩ показаха, че производството е забавило разширяването си до 8-месечно дъно през януари, пише CNBC. Секторният PMI индекс на Института за управление на доставките (ISM) се смъкна до 51,3 пункта спрямо 57 пункта през декември. Пазарният консенсус предвиждаше ниво от 56 пункта.

„Доклад като този плаши хората преди публикуването на данните за създадените работни позиции в частния сектор в петък“, заяви Андрес Гарсия-Амая, глобален пазарен стратег в JPMorgan.

„Значението на доклада на ISM не се губи за пазарите, които не са сигурни как новия ръководител на Фед ще реагира. Джанет Йелън ще свидетелства пред Конгреса на 11-ти февруари“, допълни той.

Същевременно изготвяният от Markit Economics PMI индекс за първата по сила икономика в света същи отстъпи – до 53,7 пункта спрямо постигнатите 55 пункта през декември.

По-рано през деня Йелън положи клетва като председател на централната банка на САЩ, заменяйки на поста Бен Бернанке. По този начин тя се превърна в първата жена, която поема ръководството на базираната във Вашингтон финансова институция.

Тя положи клетва пред губернатор Даниел Таруло в Заседателната зала на Фед по-рано през деня. Джанет Йелън ще бъде ръководител на институцията в следващите четири години, след като през последни три бе заместник на Бернанке.

Инвеститорските опасения бяха свързани и с евентуалното забавяне на растежа в Китай, породено от последните слаби икономически данни. Правителствен доклад доказа, че производствената активност е отстъпила до 6-месечно дъно през януари. По-рано през деня пък секторът на услугите във втората най-голяма икономика в света отчете по-бавно от прогнозираното разширение през миналия месец.

Министърът на финансите на САЩ Джейкъб Лу призова Конгреса трябва да побърза с вдигането на тавана на дълга.

„Крайно наложително е Конгресът да действа незабавно, за да увеличи възможностите ни да вземаме кредити“, заяви Лу в реч във Вашингтон. „С една дума, времето ни притиска“, допълни финансовият министър.

В петък Съединените щати ще достигнат определения със закон предел на разходите, които правителството може да осъществи. Единствената институция, която има правомощията да повиши дълговия лимит е Конгресът.

След тази дата „финансовото министерство ще бъде принудено да взема извънредни мерки, за да продължи да финансира правителството“, посочи Лу. Toй допълни, че тези мерки ще могат да действат само за кратък период и в края на месеца ще изтече и техният срок.

Доларът поевтиня спрямо световните на основите търговски партьори на САЩ, докато доходността по 10-годишните държавни бонове падна с 6 базисни пункта до 3-месечното дъно от 2,588%.

Фючърсите върху суровия петрол поевтиняха с 0,77% дo 96,74долара за барел, докато цената на контрактите върху златото нарасна с 1,45% до 1 257,80долара за тройунция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *