Виенските балове привличат туристи въпреки кризата
16 000 чаши шампанско, близо 10 000 литра бира, 11 000 наденички и 3100 порции гулаш биват консумирани през сезона на баловете във виенския дворец Хофбург, съобщава австрийският вестник „Стандарт“, цитиран от БТА.
Танците се завръщат въпреки (или може би благодарение на) кризата, посочи Норберт Кетнер, ръководителят на виенския туристически сектор на пресконференция „Икономически аспекти на Виенския бален сезон“.
„Виенските балове са машина за мечти и магнит за туристите. Културата на удоволствията в австрийската столица е на първо място в списъка както на виенчаните, така и на гостите на града“, допълва Кетнер.
Като цяло туристите искат да преживеят това, което преживява виенчанинът, а той е човек, който знае как трябва да се живее. Танците се завръщат, което доказват и числата – в периода между началото на карнавала на 11 ноември и Блажния вторник (последния ден преди Великденските пости – бел. ред.) за близо 450-те виенски бала се очакват 315 000 гости.
Средно посетителите планират да похарчат по 215 евро, което ще донесе на града приходи от общо 67 милиона евро, посочва президентът на икономическата камара на Виена г-жа Бригите Янк.
Кризата не може да победи желанието за танци, въпреки че приходите от миналия бален сезон са „едва“ 64 милиона евро.
Освен забавление и възможност хората да се откъснат от всекидневието и да станат част от една жива традиция (баловете могат да проследят историята си 400 години назад), празненствата са повод и за сключване на немалко сделки.
Според проучване на обществените настроения 30 на сто от жените възнамеряват да инвестират в нови обувки и дрехи (спрямо 45 на сто през миналогодишния сезон), 25 на сто – в бижута (спрямо 45 на сто).
Сред мъжете 30 на сто планират покупка на нови обувки (25 на сто през миналата година), но едва 15 на сто – на нов костюм (спрямо 25 на сто година по-рано).
„Местата за 2010 г. ще се разпродадат, въпреки че заради кризата засега предварителните продажби вървят по-бавно отколкото миналата година“, отбеляза Максимилиан Платцер, председател на клуба на Виенските кафетерии. „Просто хората вземат решение по-късно“, допълва той.
Финанси