Деяна Костадинова: Ще подкрепим финансово най-нуждаещите се само еднократно

Това каза пред bTV вицепремиерът, социален министър и председател на Тристранния съвет Деяна Костадинова. Вчера тя очерта трите целеви групи, на които правителството ще помогне:“36 милиона лева ще бъдат заделени по програми за заетост на безработните. 1 милион лева пък ще отидат за семействата с деца с увреждания, които ще получат еднократни помощи. Третата група са хората, чиито доходи надвишават с малко определените прагове за получаване на енергийни помощи – тази група е много широка, в нея влизат и майки с деца, и пенсионери.“
Костадинова подчерта, че ще бъде сложена административна граница за надхвърляне на дохода от около 10 лева. Социалният министър съобщи, че на около 36 000 души от третата група ще се помогне еднократно.  Мерките ще бъдат разгледани на утрешното заседание на Тристранния съвет, което ще може да следи в интернет. За семействата с деца с увреждания Костадинова каза: „Колкото и да ги подпомага държавата, отглеждането на едно дете с увреждания е изключително трудно. Това е група, която безспорно трябва да бъде подкрепена еднократно. За дългосрочно подпомагане ще предложим да се увеличат индивидуалните коефициенти, по които се изчислява достъпът до енергийни помощи.“
С увеличението на пенсиите от 1 април част от пенсионерите, които досега са получавали енергийни помощи, ще бъдат ощетени, тъй като ще излязат извън праговете. Костадинова е категорична, че това ще бъде променено. При целевите групи може да се говори само за еднократни помощи в рамките на общия ресурс, който държавата може да отдели, уточни Костадинова, цитирана от БГНЕС. Най-вероятно тези помощи ще бъдат изплатени през април. Сумите ще бъдат от порядъка на тези, които се дават за енергийни помощи, може и по-малко от 65 лева, може и повече от 65 лева. За това откъде ще се вземат резервите за еднократните помощи, Костадинова каза, че всеки от министрите има за задача да представи визията си откъде биха могли да бъдат взети тези пари в рамките на неговия ресор. „Надявам се до следващия Министерски съвет да имаме абсолютна яснота откъде ще се вземат парите“, каза още Костадинова. Тя е категорична обаче, че най-правилният начин е да подкрепим  групите чрез заетост.  Обществото срещу тази инвестиция получава продукт по този начин, от друга страна тези хора остават на пазара на труда. Пенсионерите – друга целева група „За увеличение на пенсиите извън това, което е разписано в бюджета, не бихме могли да говорим“, коментира социалният министър. За евентуална еднократна добавка за всички пенсионери Костадинова призна, че такива добавки не са включени в първия пакет от мерки, които предлагат.  „Ако в последващ момент се окаже, че има друг разполагаем ресурс, то бихме могли да се ориентираме и в тази група. Чуха се предложения, че би могъл да се разпредели ресурсът за инвестиции на държавата към социални помощи. Ако ние посегнем към инвестициите, това води до фалит на фирми, бизнесът няма да е съгласен с това, ще доведе и до загуба на работни места. И никога не е обсъждано в служебното правителство да се тегли заем, за да го дадем за пенсии. Това е твърде рисков ход, а той не е и възможен чисто законодателно“, подчерта Костадинова, като така се присъедини към позицията на премиера Марин Райков, изразена вчера.
За евентуално повишаване на минималната работна заплата (МРЗ) социалният министър каза, че проблемът не е толкова в размера на МРЗ. „Тя беше увеличена съвсем наскоро. Проблемът е МРЗ да бъде поставена на принципна основа, да се изработи механизъм, по който да се увеличава МРЗ. Повишение на МРЗ се иска от синдикатите и аз съм длъжна да го поставя на разглеждане, но сме длъжни да чуем и работодателите. Реално бюджетът може да се изпълни във вида в който е приет, това е предизвикателство, но е възможно да бъде изпълнен“, уточни Костадинова.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *