Европа ни подпомага да върнем памука в родното земеделие
През 2015 година започва специфичното плащане за културата памук, съгласно Регламент 1307 от декември 2013 г. на ЕС.
На 8 май 2008 година Европейският парламент, като взе под внимание острия недостиг на памук в ЕС и че само три страни – Гърция, Испания, България имат реални условия за отглеждането на тази култура в Съюза, предложи 80.5 евро/декар специфична помощ за памук в България.
С приемането на ОСП за периода 2014-2020 година и Регламент 1307 от декември 2013 г. специфичното плащане за памук за България е както следва:
Нормативните изисквания за подпомагане по схемата са:
базови площи 3342 ха;
фиксирани добиви 1.2 тона/ха;
засяване на семена включени в Европейската сортова листа;
гъстота на посева за нашите условия не по-малко от 8000 броя/декар;
производство на памук с добри технологични качества.
Процедурата по предоставяне на разрешение за сортовете, изброена в общия каталог трябва да завърши преди 31 януари на годината, в която ще се засява памука в България.
Специфичното подпомагане на памука е въведено в Гърция и Испания още с приемането им в ЕС и то в изключително големи размери, благодарение на което този отрасъл в селското стопанство стои на високо равнище и осигурява солидни доходи на памукопроизводителите. Причината да няма специфична помощ за памукопроизводството и други отрасли в селското стопанство в България е недоглеждането на нашите преговарящи при влизането ни в ЕС, които възприеха плащането да бъде само по СЕПП, което направи едно монокултурно земеделие в България.
Благодарение на усилията на МЗХ, респективно на Дирекция „Директни плащания и пазарна подкрепа“ с ръководител Снежана Благоева, на Асоциацията на производителите и преработвателите на памук и Института по полски култури гр. Чирпан, памукът ще се завърне отново в българското земеделие.
Европейският комисар по земеделието Дачиян Чолош лично подкрепи възраждането на културата памук в България, като важен фактор за сеитбообращението, подобряването на почвеното равновесие, екологията и повишаване доходите на производителите.
Въвеждането на специфичното плащане за културата памук от 2015 г. ще даде старт на тази традиционна култура у нас за задоволяване нуждите на текстилната промишленост и създаване на поминък на голям брой от населението в южна България. /bgfermer.bg