Лятно училище с игри за кариерно ориентиране организира ВУЗФ

Лятно училище с игри за кариерно ориентиране организира Висшето училище по застраховане и финанси /ВУЗФ/, с което, чрез интересни състезателни игри, да помогне на гимназистите да изберат професионалната сфера, към която смятат да се ориентират. То започва на 22 август и ще продължи до 24 август включително, а входът е безплатен за всички, които искат да участват. Желаещите могат да се запишат на http://iskam.vuzf.bg/.

В рамките на тези три дни участниците ще бъдат изправени пред различни логически главоблъсканици и забавни игри. Те ще имат възможност и да създадат продукт и цялостна негова визия и да го представят по интригуващ начин, проверявайки уменията си като маркетолози и търговци. През последния ден от лятното предизвикателство ще се проведе и тест за кариерно ориентиране. Всеки участник ще получи характеристика с най-силните му страни, уменията, които да развива, подходящата специалност, която да следва в университета и професията, в която би бил най-успешен.

„Ние съветваме студентите си да се насочват към професии, които биха практикували с удоволствие. Често обаче те трябва да се запознаят с дадена професия по-отблизо, за да могат да преценят дали тя е подходяща за тях и да не останат разочаровани на по-късен етап. Затова с това лятно училище даваме възможност на гимназистите и кандидат-студентите да проверят уменията и талантите си, преди да вземат окончателно решение коя специалност да следват в университета. За професионалната реализация на всеки млад човек е важно професията му да бъде съобразена с качествата и характера му“, обясни вицепрезидентът на ВУЗФ Детелина Смилкова.

Според анкетно проучване, което висшето училище провежда ежегодно, над 90% от студентите във ВУЗФ започват работа по специалността си още от студентската скамейки или непосредствено след като завършат. Около 30% от тях пък са на ръководни или мениджърки позиции.

От висшето училище виждат и други възможности за подготовката на висшисти у нас.  Според  вицепрезидентът на ВУЗФ Детелина Смилкова в университетите в България има много свободни места. Един от резервите са международните студенти. Те имат голям интерес към България, но няма държавна политика в тази сфера. Регулациите и стандартите за международни студенти са от времето на социализма, като почти нищо не се е променило. Това е нейното мнение, изказано в бизнес предаване на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Стефан ПРОНЧЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *