• NeoSky: Situs Resmi Slot Deposit Pulsa Tanpa Potongan 5000
  • Slot Pulsa 5000 MATUG Tanpa Potongan – Gacor dan Maxwin Mudah 2024
  • Slot Pulsa Tanpa Potongan - Gacor dan Mudah Menang
  • НАП търси да назначи 217 фискални инспектора – Финансови новини

    НАП търси да назначи 217 фискални инспектора

    Странните „реформи“ в НАП продължават. Само преди дни стана ясно, че ръководството на приходната агенция е взело решение от 1 май да ликвидира цяло ключово звено – „Оперативни проверки“, в което работят близо 300 данъчни инспектори. В четвъртък пък бе обявен конкурс за назначаване на 217 служители в друга изключително важна структура на НАП – „Фискален контрол“.

    Забележителното е, че условията за кандидатстване са доста занижени – професионален опит не се изисква, а желаещите трябва да имат само бакалавърска степен, като се посочва, че специалност „Икономика“ е за предпочитане. Така на практика излиза, че приходната агенция залага на аматьори при попълване на звено, което ще трябва да играе все по-важна роля в борбата срещу данъчните нарушения и подобряването на събираемостта на приходите.

    Двете служби – „Оперативен контрол“, която от 1 май ще бъде закрита, и „Фискален контрол“, всъщност са „тежката артилерия на НАП – там работят инспекторите, които правят проверки на място по офиси, магазини, складове, гранични пунктове и т.н. Ръководството на приходната агенция обясни решението си да ликвидира „Оперативен контрол“ като антикорупционна мярка. Тя дойде две седмици след акция на специализираната прокуратура, при която бяха арестувани 20 данъчни инспектори от въпросното звено по подозрение за участие в организирана престъпна група и изнудване на търговци. От НАП обаче обясниха, че повече от година са се обмисляли промени в работата на „Оперативни проверки“ заради „високия корупционен риск“.

    Заплашените от съкращенията данъчни инспектори излязоха на протест срещу решението. В свое писмо до премиера, омбудсмана и министъра на финансите те посочват, че и в други служби на НАП – „Фискален контрол“, „Събиране“, „Ревизии“, има корупционни скандали, но тях не ги ликвидират. В писмото се припомня и потресаващото убийство на шефа на „Фискален контрол“ като в мафиотски сюжет. Но тогава премиерът Борисов каза: „Когато стрелят по данъчен, стрелят по самата държава“.

    Ръководството на НАП и министърът на финансите обясниха пред публиката, че не става дума за масови съкращения, а за преструктуриране, и посъветваха потърпевшите от реформата да кандидатстват наново за работа в агенцията – за предстоящото разширяване на звеното за фискален контрол.

    С новите 217 служители, които ще бъдат назначени, общият брой на работещите във „Фискален контрол“ ще достигне 670 души, уточниха за в. „Сега“ от приходната агенция. Звеното съществува от 2014 г. То бе създадено да контролира стоките с висок фискален риск, при които най-често се прилагат схеми за източване на ДДС и други данъчни измами. Кадрите на това звено неслучайно са с по-големи правомощия от обикновените данъчни инспектори. Те работят в мобилни екипи, следят вноса и износа, имат право да спират и проверяват камиони, товари и документи по границата и по пътищата, да пломбират превозни средства и да проследяват движението им из цялата страна – от влизането им през граничния пункт до крайния получател. В списъка с рисковите стоки фигурират плодове, зеленчуци, хранителни продукти, а отскоро – и горива. След закриването на „Оперативни проверки“ инспектори от „Фискален контрол“ ще трябва да поемат и проверките по търговските обекти в страната.

    Стартовата заплата за длъжността „инспектор по приходите“ е 914 лв., става ясно от обявата за конкурса. Кандидатите първо ще се явят на тест, за да покажат познават ли данъчно-осигурителното законодателство. На втория тур ще има интервю, в което желаещите да работят във „Фискален контрол“ ще трябва да демонстрират умения за работа в екип, общителност, лоялност и прочие, информира в.Сега.

    Работата е на 12-часови смени, за да се осигури денонощен непрекъснат режим на работа.

    Интересното е, че обявленията за конкурсите са пуснати със заповед на изпълнителния директор на НАП Галя Димитрова на 10 април – ден преди тя да обяви решението да бъде закрито звеното „Оперативни проверки“. „Недопустимо е да поемаме чужда вина и категорично отказваме да поемаме отговорност за чужди действия и да бъдем изкупителни жертви в името на запазването на постовете на ръководството на НАП и като пародия за решаване на идентифициран от прокуратурата и полицията проблем с отделни служители“, казват протестиращите от обречения отдел.

     

     

    financebg.com

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *