• NeoSky: Situs Resmi Slot Deposit Pulsa Tanpa Potongan 5000
  • Slot Pulsa 5000 MATUG Tanpa Potongan – Gacor dan Maxwin Mudah 2024
  • Slot Pulsa Tanpa Potongan - Gacor dan Mudah Menang
  • Обама атакува измамите, но отваря врати за злоупотреби – Финансови новини

    Обама атакува измамите, но отваря врати за злоупотреби

    Bloomberg

    Най-сетне президентът и Конгресът да са съгласни с нещо. Миналата седмица Барак Обама подписа Акта за премахването и възстановяването на неуместните плащания (IPERA) – двупартийна мярка, прокарана единодушно и от двете камари на Конгреса. Неуместни плащания са онези „неправомерно големи суми, изплатени на неправилния човек поради неправилна причина“, според Белия дом. В повечето кръгове това се нарича измама.
    През 2009 г. неуместните плащания са съставлявали общо $110 млрд. – най-голямата сума, регистрирана някога. Сред обичайните заподозрени са изплащанията на помощи за починали хора и реимбурсирането на подправени искове за здравни застраховки.
    Обама очаква новият закон да спести $50 млрд. разточителни разходи до 2012 г. Желаем му късмет! Поне не е назначил комисия или „цар, определящ кое е прахосничество“ (Нейно неуместно величество?), за да се справи с проблема. Но това е най-доброто, което може да се каже за опита на Обама да поизлъска акредитивите си за съкращаване на дефицита след 18 месеца на нищо друго, освен разходи.
    Всяка нова разходна инициатива или насочена помощ създава големи нови възможности за измами и злоупотреби, тъй като всеки се опитва да се квалифицира, законно или не, за подаянието.
    Данъчният кредит за купуващите за първи път жилище в крайна сметка се оказа, че е отивал у деца, затворници с доживотна присъда и собственици на жилища, които са купили къщи, преди законът да влезе в сила. Внимателният мониторинг на правителството над фондовете за стимулиране беше изобличен като нищо подобно, когато група независими журналисти от Watchdog.org откри, че 440 области-фантоми в САЩ са получили $6,4 млрд. от фондовете за стимулиране и са създали или спасили 30 000 работни места. И това е само отчет за грешката. Кой знае къде са отишли реално парите.
    Накратко, администрацията на Обама създава предпоставки за измами и злоупотреби по-бързо, отколкото изчиства съществуващите такива. Програмите за държавни субсидии са преминали чертата от 2000 в началото на тази година според вашингтонския последовател на учението за свободната воля Cato Institute.
    „Проблемът е, че каквито и подобрения да бъдат направени, мащабът и обхватът на правителството толкова бързо се разрастват, че федералните власти все още изостават“, казва Крис Едуардс, управител на проекта на Cato за намаляване мащаба на правителството.
    Това съвсем не е първият път, когато президент е правил опити да увеличи способността на правителството и да намали прахосничеството и измамите. Бил Клинтън имаше амбицията да „замени правителството с изцяло нова версия“. Джордж У. Буш имаше свой „дневен ред на управление“. Роналд Рейгън прехвърли работата на комисията „Грейс“.

    Добри намерения, лошо изпълнение

    Когато допълвате всичките препоръки през годините от страна на Бюджетната служба на Конгреса, Службата за мениджмънт и бюджет, правителствената счетоводна служба, на различни комисии на Конгреса и президента, както и на частни организации, трябва да се чудите защо сме 234 години по-възрастни (като нация) и с $13,2 трлн. по-задлъжнели.
    Очевидно има нещо, което пречи на президентските амбиции да станат реалност. Това нещо се нарича Конгрес.
    „Президентът може и да има добри намерения, да има подкрепата на данъкоплатците и да се натъкне на членове на Конгреса, които да говорят за разходни съкращения, но не непременно на проект, който ще им хареса“, казва Том Шатц, президент на „Граждани срещу правителственото прахосничество“ (CAGW) – частна непартийна организация, чиято цел е да изобличи и елиминира прахосническите разходи.
    CAGW има списък с „основни съкращения“, който тази година включва 763 препоръки, извадени от различни правителствени източници, които ще спестят на данъкоплатците $350 млрд. първата година и $2,2 трлн. в рамките на пет години. Част от предложенията никак не са привлекателни, като например увеличаването на обръщението на монети от $1, което би спестило $522 млн. годишно според доклад на GAO от 2000 г.
    След това е оборудването за двигателите на изтребителя Joint Strike Fighter. „Буш искаше да го елиминира, Обама иска да го елиминира, всеки в Пентагона е съгласен, че трябва да се елиминира“, казва Шатц. Въпреки всичко това са „$485 млн. отделени” за Индиана, Охайо, Кентъки и Масачузетс, където се изработва GE/Rolls-Royce двигателят. (Изтребителят F-22 беше елиминиран, а карго самолетът C-17 не получи финансиране тази година според Шатц.)

    По-съвършена пътна карта

    Преди президентът Обама предложи тригодишно замразяване на постоянно контролираните разходи извън сферата на отбраната и списък „не плащайте“ за агенциите, за да могат по-лесно да се идентифицират нарушителите с множество измами. Законът, който подписа миналата седмица, изисква федералните агенции да харчат най-малко $1 млн. годишно, за да проверяват плащания и да налагат наказания при нарушения. (Това трябва да влезе в графа „харчете пари, за да пестим пари“.) Той увеличава прозрачността и създава предпоставки за агенциите да пестят пари, като им позволява да запазят част от непохарчените баланси в края на фискалната година.
    Да се накара Конгресът да свърши нещо, е друг въпрос, макар че тази година, както изтъква Шатц, законодателите може би ще трябва да съкратят, а не да увеличат разходите, за да се харесат на разтревожените гласоподаватели.
    Има и друг проблем. Защитниците на големи правителствени програми като че ли не могат да разберат, че да се харчат парите на други хора е много по-лесно от харченето на собствени пари. Ето защо предполагаемите спестявания в т. нар. Obamacare реформа ще се окажат химера.
    Помислете си колко по-просто, по-евтино и по-ефективно би било да се раздадат ваучери на възрастните хора, както беше в проектоплана на конгресмена от Уисконсин Пол Райън, и да се оставят отделните индивиди сами да решат как и къде да ги похарчат, а не да се харчат пари в опити да се разбере, че $60 млрд. годишно са отишли за измами в държавната здравна служба.
    Ето един въпрос за президента Обама. Може и да звучи глупаво, но мислите ли, че съществува връзка между разрастващия се размер на правителството и увеличаващото се прахосничество, измами и злоупотреби?

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *