• NeoSky: Situs Resmi Slot Deposit Pulsa Tanpa Potongan 5000
  • Slot Pulsa 5000 MATUG Tanpa Potongan – Gacor dan Maxwin Mudah 2024
  • Slot Pulsa Tanpa Potongan - Gacor dan Mudah Menang
  • След дядо Коледа, Wall Street не чака и дядо Мраз – Финансови новини

    След дядо Коледа, Wall Street не чака и дядо Мраз

    Данните за по-слабия от очакваното PMI индекс в Китай, който говори за свиване на промишлената продукция във втората най-голяма икономика в света през декември, в добавка към очертаващия се 8% бюджетен дефицит за Испания, натъжиха инвеститорите.
    Все пак понижението не е особено сериозно: 0.1% спад за DJIA до 12 276 пункта към този момент, като индексът е един от малкото индикатори на пазара на акции в света, който ще запише добра печалба за 2011 г.: +6.1%.
    Засега S&P500 май се удържа и ще може да излезе на зелено за 2011 г.: широкият индекс се търгува на вчерашните 1263 пункта, което е 0.4% годишен ръст. Nasdaq обаче май сериозно ще завърши годината с понижение, търгувайки се в момента на вчерашните 2614 пункта и губейки за годината около 1.5%. Все пак хепи ендът е измислен в САЩ, така че до края на сесията могат да се случат още доста добри неща.
    Слабите данни от Китай /48.7 пункта в индекса на HSBC, в който значение под 50 пункта означава понижение/ са негативен фактор за пазара на суровини. Петролът брент губи почти 1% до 106.98 долара за барел, а тексаският WTI се понижава с 0.74% до 98.91 долара.
    Предимно технически, златото поскъпва до 1567.10 долара за тройунция: понижението от предишните няколко дни в размер на 250 долара се оказа твърде стръмно. Това, което може да се каже за пазара на злато в момента със сигурност, е че този пазар е твърде несигурен и краткотрайната възходяща корекция лесно може да се обърне на ново пропадане.
    Много силно движение се наблюдава при аграрните стоки, като царевицата се качва с над 1% до 383 лева за тон /в метрични мерни единици и по курс на деня/ на борсата в Чикаго. Въпреки забавянето на китайската индустрия, медта поскъпва с 1.62% до 7534 долара за метричен тон, тъй като търговците залагат, че силната промишленост в САЩ ще компенсира спада в Китай.
    На валутните пазари еврото се вдигна до 1.2978 долара, но единната валута продължава да се държи лошо спрямо йената и поевтиня до 100.1815 йени. Пазарът тества важни бариери във валутните двойки и при ниските обеми преди празничния уикенд несигурността се подсилва. Впрочем еврото падна днес и под 100 йени, за пръв път от 2000 г., до 99.97 йени.
    Паундът се е запътил към края на годината с курс 1.5529 долара, йената е на 77.2033 към долара, доларът купува 0.9371 франка, австралийският долар 1.0192 щатски. От 10-те основни валути на най-развитите страни, през 2011 г. еврото се представи най-слабо, като поевтиня с 2%.
    В закъсняло надбягване, германският DAX качва с 0.85% до 5898 пункта.
    Индексът FTSE 100 завърши последната сесия за годината с 0.1% ръст – а за цялата 2011 г. изменението на водещия индекс на британския фондов пазар е 5.6% понижение.
    Правителството в Испания съобщи неудовлетворителната новина, че бюджетният дефицит за 2011 г. ще достигне почти 8%, което повлия негативно на нагласите отвъд океана и фючърсите на американските акции се понижиха.
    Но днес не се очаква екшън, а по-скоро „тих край на една тежка година“. Очакванията на Wall Street са, след като DJIA се представи отлично през 2011 г. с 6.1% ръст преди последната сесия, след днешната сесия и S&P500, широкият индекс на 500-те най-големи публични компании в САЩ, да излезе на зелено за годината. Преди началото на последната сесия, широкият индекс е на 1263 пункта. Nasdaq все още е 1.5% под равнищата в началото на 2011 г.
    Доларовият индекс леко се понижи до 80.30 пункта, което е израз на подобрени очаквания за останалите активи. Все пак обаче щатските ДЦК с 10 – годишен падеж предлагат едва 1.89% доходност, което не говори за особен риск апетит.
    Евро/долар е на ниво 1.2951, доларът поевтиня до 77.31 йени. Барел петрол WTI струва 99 долара, а златото днес възстановява 1.6% от спада в предходните дни до 1565 долара за тройунция.
    След като към финала на вчерашната сесия европейските индекси рязко и неочаквано скочиха с повече от процент, днес търговията на стария континент запазва позитивизма. Единственото обяснение за ръстовете бе успехът на Италия да се финасира при по-ниски лихви от облигационните пазари. Подобни новини днес липсват, но инерцията явно е по-силна.
    FTSE 100 INDEX расте с 0.11% до 5 571 пункта.  DAX INDEX добавя 0.23% зо 5 862 пункта. CAC 40 INDEX добавя 0.4% зо 3 140 пункта.
    Няма промяна във вълутната търговия, а петролът се отдалечи от психологическите $ 100 и в момента лекият американски петрол се търгува срещу $ 99.64 за барел.
    Последният ден за сделки от тази календарна година отразява успокояване на пазарите. По-оживено е в търговията със стоки и валути, докато при акциите има известно затишие.
    Индексите са на положителна територия от двете страни на океана. Зад позитивизма на инвеститорите в САЩ застанаха добрите данни от пазарите на труда и на недвижимите имоти. Макар да бе отчетено известно повишение в броя на хората, които подават молби за социални помощи, от департамента по труда коментираха, че първо ръстът е незначителен (под 400 хил. души за седмица), че се дължи отчасти на сезонни фактори и освен това има индикации за стабилизиране на ситуацията с безработицата.
    По отношение на пазара на недвижими имоти през ноември е отчетен ръст от 7.3% на предварителните договори за покупко-продажба на жилища. Освен това лихвата по 30-годишните ипотечни книжа спадна под 4%.
    DOW JONES INDUS. AVG се покачи с 1.12% до 12 287 пункта.  S&P 500 INDEX добави 1.07% до 1 263 пункта. NASDAQ COMPOSITE INDEX порасна с 0.92% до 2 613 пункта.
    Търговията в Азия също не е особено „тежка“. При ниски обеми и слаба активност от страна на инвеститорите основните индекси са на положителна територия. Предпазливостта взема връх над желанието за по-дръзки игри на борсите, тъй като нито Европа, нито Китай дават сигнали, че са на път да разрешат дълговите си проблеми или опасността от незадоволителен икономически растеж.
    NIKKEI 225 расте с 0.45% до 8 436 пункта.  HANG SENG INDEX се покачва с 0.41% до 18 472 пункта. CSI 300 INDEX се повишава с 1.16% до 2 338 пункта.
    След рязкото пропадане надолу с повече от 23 долара за един ден и след шест поредни сесии на загуба, златото успя да възпре тази негативна тенденция и започна леко да възстановява цена. Към този час тройунция от благородния метал струва $ 1 555.90, което е поскъпване с 15 долара.
    При еврото обаче нещата не изглеждат променени. След като се плъзна на 15-месечно дъно към долара и до 11-годишен минимум към японската йена, обединената валута остава евтина, което може би е добре за европейския износ. За трейдърите обаче това движение показва оттегляне на инвеститорите от рисковите активи и недоверие в мерките, взети за борба с дълговата криза в еврозоната.
    Обединената валута имаше пропадане до $ 1.2857 в търговията снощи, а в момента обмяната му към долара е при нива $ 1.2938. Най-вероятно за по-рязкото му потъване роля са изиграли добрите новини от САЩ, които върнаха вярата в долара като сигурен актив, съхраняващ стойността на парите. Последвалото леко отстъпление пък може да се обясни с прибиране на печалбите.
    На годишна база еврото изгуби 3.3% към долара и 7.4% към йената. Доларовият индекс DXY покачи нивото си с 1.8% до 80.425 пункта.
    Петролът е на 33 цента от цена $ 100 за барел лек американски, което отново показва поскъпване на суровината. Брентът се търгува срещу $ 108.47 за барел, което е ръст от 14 цента.
    На пръв поглед това поскъпване е нелогично, имайки предвид, че снощи стана ясно, че запасите от суровина в САЩ са се увеличили. По данни на оторизираната агенция, която извършва инвентаризациите, в хранилищата за петрол е имало с 3.9 млн. барела повече от обичайното през миналата седмица, което е значително увеличение.
    В търговията с петрол влияние може да окаже новината за това, че най-голямото пристанище на Либия – Es-Sider, от което тръгват танкерите с петрол, е готово да заработи на пълни обороти. То бе затворено заради гражданската война, довела до свалянето на Муамар Кадафи от власт, като имаше нанесени поражения на инфраструктурата му. Сега обаче съоръженията му са възстановени и първите товаро-разтоварни дейности могат да започнат още от 2 януари. От сега е насрочено изпращането на 10 карго-товара всеки от които от по 600 хил. барела петрол.
    Сред по-интересните новини от останалия свят се набиват на очи данни от Чили, където безработицата е намаляла и вече достига 7.1%. Освен това Брутния вътрешен продукт на страната отчита нарастване от 2% през месец ноември, по данни на националната статистика.
    * Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!

    Финанси

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *