ЕС

Германците пътуват в най-много страни без виза

Германците са притежатели на най-ценните паспорти на света, показва изследването Visa Restrictions Index за 2016 г., предаде ДПА.

Проучването, изготвено от базираната в Лондон компания Henley and Partners, поставя Германия на първо място за безвизовите пътувания. Това означава, че притежателите на германски паспорти могат да се движат свободно в 177 страни по света.

Швеция заема второ място. Нейните граждани могат да влязат в 176 от 216 държави, без предварително да са кандидатствали за виза.

Третото място се оказва доста оспорвано и се поделя от Франция, Испания, Италия, Финландия и Великобритания. Техните жители могат да пътуват свободно в 175 страни.

България дели 21-ото място заедно с Румъния и Бразилия. Преди година страната ни е заемала 18-ата позиция.

Компанията отчита големи промени в класацията спрямо предишни години, но добавя, че нито една държава не е паднала с повече от три позиции. „Това означава, че като цяло безвизовото пътуване по света търпи развитие“, посочват от Henley and Partners.

Вашият коментар