Apple струва повече от икономиките на 92 държави

Apple или по-скоро интересното при нея, ако вземем под внимание стойността на компаниите от нейния калибър е, че не струва повече от 1 трилион долара. Въпреки това, инвеститорите са доволни, защото миналата седмица борсовите продажби надхвърлиха цената на акциите й и я превърнаха в първата американска компания с 13-цифрена капитализация. Apple победи колегите си от топ петорката на американските технологични корпорации Facebook, Apple, Amazon, Netflix и Google, известни още като FAANG. Останалите я следват плътно, като Amazon, Google и Microsoft се оценяват на над 800 млрд. долара

Въпреки водещата си позиция, Аpple се разграничава от останалите в отбора на отличниците по това че продава хардуер, т.е. нужни са повече инвестиции в производствени мощности и дружеството има по-големи амортизации от останалите от FAANG. Ако се отчиташе като Alphabet (компанията майка на Google) или Facebook, резултатите й вероятно щяха да са по-високи и да клонят към 2 трилиона долара, примерно.

Друго нещо, което трябва да се вземе под внимание е съотношението между пазарната стойност на компанията и икономиката на страната, в която е регистрирана. На тази основа, много от днешните технологични титани са във въздуха.

Относителната стойност на Apple е около 4.9% от БВП на САЩ и в този смисъл е третата компания с подобни резултати през последните десетилетия. Microsoft достигна около 6% през 1999 , а General Electric – до над 5% през 2000.

Но веднага възниква въпросът – може ли нещо, струващо 1 трилион долара, да бъде масово достъпно? Дали пък фондовият пазар не е само един голям балон, който се очаква да се спука? В края на краищата, пазарната капитализация на Apple е по-голяма от икономиките на 92 страни по света от общо 109, a нашата икономика се измерва с около 7% от стойността на компанията. Икономиката на Португалия, която доскоро подобно на Гърция беше обект на спасителна програма от страна на кредиторите от еврозоната, е 25% от цената на корпорацията. През 2015 страната успя да постигне стабилизация и отхвърли строгите мерки, което доведе до ръст на брутния й вътрешен продукт. Украйна, която е една от най-бедните страни в Европа, въпреки голямата си територия и потенциала си, има БВП около 12% от цената на първенеца на американската икономика. Русия е една от 17-те страни, чиито БВП е над пазарната капитализация на Apple и се равнява на 170% от нея.

 

Ели ЯНЕВА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *