Facebook спира спонсорираните истории, докато Google и Twitter увеличават фокуса над тях
Facebook традиционно си навлича гнева на потребителите с повечето промени, които въвежда. Последното решение на компанията обаче й спечели доста похвали от страна на потребителите. За сметка на това то ще й коства най-доходоносната рекламна позиция, която е любима на рекламодателите, твърди онлайн изданието AllFacebook.
Считано от 9-ти април т.г. в новинарския поток на потребителите повече няма да се появяват т.нар. спонсорирани истории. Това са публикации, за които е платено да се появяват на топ място в News Feed. Интересът от страна на рекламодателите към тях е особено голям и поради факта, че спонсорираните истории могат да се „харесват“ и споделят от потребителите както всяка друга публикация.
Аудиторията на Facebook обаче не беше толкова очарована от спонсорираните истории. Особено когато те продължат да се показват на челни места отново и отново. За някои потребители недоволството стига до там, че те дори заведоха дело срещу компанията. В него те я обвиняват, че не е потърсила съгласието на потребителите, да използва техните имена и снимки за спонсорираните истории. В крайна сметка Facebook постигна извънсъдебно споразумение за 10 млн. долара, припомня Forbes.
Спонсорираните истории ще бъдат заменени с обикновени обяви. В тях обаче ще могат да се виждат имената на потребителите, които ползват дадената услуга или са харесали рекламираната страница. Това се случва и в момента, но ще бъде разширено и с допълнителни възможности, коментират от Facebook. Сред тях попада и изобразяване на малка обява с последните дейности на потребителите, когато те засягат даден рекламодател, например „чекиране“ от определен ресторант.
Малка загуба сега за голяма печалба после
Според компанията на Марк Зукърбърг промяната ще доведе до положително развитие на социалната мрежа и разпространението на информация в нея, от което ще спечелят всички. Компанията бърза да уточни, че запазва останалите си рекламни предложения, като смята, че сега те ще са още по-ефективни, защото ще се увеличи популярността на т.нар. органичен трафик, т.е. разпространение на сайтове и линкове доброволно от потребителите, защото съдържанието им е интересно.
Подобно развитие е добре дошло и за по-малките издания и сайтове, които разчитат на социалната мрежа, за генериране на трафик. Те ще могат да се конкурират по-добре с големите медии на базата на качественото съдържание, което създават и предлагат на потребителите. В дългосрочен план това е добре за всички, защото означава увеличаване на доверието на потребителите към информацията, която се разпространява във Facebook.
От своя страна това ще доведе до повече прекарано време в социалната мрежа и по-голяма активност на потребителите, които ще споделят и дискутират публикациите. Това ще са достатъчни стимули и за рекламодателите, надяват се от Facebook.
Не всички мислят така
Въпреки това основните конкуренти на социалната мрежа, Google и Twitter, смятат, че спонсорираните публикации са много важни. Интернет гигантът например обяви, че ще използва подобна функция в рамките на повечето си онлайн услуги.
Така потребителите ще разбират, че техен приятел използва определено Android приложение, посещава даден онлайн магазин и т.н. От компанията уверяват, че няма да се нарушава личното пространство на потребителите и информация за тях няма да се споделя с хора, които не ги познават или не са в списъка им с контакти. „Потребителите под 18-годишна възраст изобщо няма да се появяват в Shared Endorsements функцията“, коментират от Google.
Микроблогът Twitter е един от най-големите привърженици на спонсорираните публикации. Компанията е и сред първите, които ги въведе, като за момента не планира да променя тяхната функционалност по какъвто и да е начин.