Google се насочва към изкуствения интелект
Операционната система Android надмина 2 млрд. потребители по света
Google ще промени цялата си стратегия на продуктите, докато навлиза в ерата на масовия изкуствен интелект. Това коментираха на конференция на разработчиците представители на компанията, пише Financial Times. „В един свят, в който изкуственият интелект ще бъде на първо място, ние ще трябва да преосмислим всички наши продукти“, каза Сундар Пичай, изпълнителният директор на Google.
Компанията на практика вече е започнала да работи по новата си стратегия. На конференцията Google показа нови възможности на някои от услугите си, сред които и разпознаваща технология към Google Lens, която използва камерата на телефона, за да идентифицира обектите от реалния свят и показва повече информация за тях.
На няколко пъти Google вече е говорила за увеличаване на инвестициите в изкуствения интелект, за да може да си върне загубените предимства пред други мастодонти в технологичния сектор. От компанията вече отговориха на гласово активираната колонка на Amazon Echo със своята Google Home. Откакто Сундар Пичай реши това да е новото направление на развитие на компанията преди година, той твърди, че продуктите й вече са много по-точни и технологията позволява да бъдат направени нови приложения.
„Google имаше нужда от моментален отговор на Amazon, която бързо покри пазара на домашни асистенти, задействани с глас, чрез Alexa“, коментира Джоф Блабър, анализатор в CCS Insight. „Разширението на пазарите, на които е достъпен Google Home, наред с увеличението на възможностите на асистента е изключително важен ход за компанията, за да настигне Amazon.“
Android на два милиарда
Компанията, водена от Пичай, се похвали и с внушителни числа за своята мобилна операционна система Android. Тя се използва от над 2 млрд. души по света. Според Пичай крайъгълният камък е бил надхвърлен миналата седмица. Това прави Android една от най-ползваните услуги на Google, като освен нея има още шест услуги, които доказано са надминали 1 млрд. потребители, сред които едноименната търсачка, Google Maps и YouTube. Android е особено важна за изкуствения интелект, който Google иска да развива, защото дава най-лесен достъп до потребители, които имат хардуера за използване на нови „умни“ услуги.
Следващата стъпка на Google най-вероятно ще бъде отново да захранва търсачката си с изображения. Подобна тактика компанията имаше и преди седем години, но я изостави, след като потребителите не харесаха идеята за анализиране на обекти. Сега обаче масовите устройства са станали много по-мощни. „Фактът, че компютрите разбират видео и изображения, ще има голяма тежест върху нашата мисия“, коментира Пичай.
Промяна на организацията
Изкуственият интелект ще промени не само услугите на Google, но и цялата компания отвътре. На конференцията Пичай коментира още, че фокусът ще падне върху развитието на технологията и различните структури – за разработка, инфраструктура и приложения, вече няма да работят заедно, а ще бъдат отделни звена с отделен бюджет, информира capital.bg.
Новите чипове, които Google разработва, ще бъдат още по-насочени към бързата обработка на данни и компанията ще се опита да се конкурира с другите големи производители на процесори като Nvidia.
financebg.com