Асандж: Това изобщо не е векът на прозрачността

Асандж, който получи награда за журналистика от престижната Фондация Уолкли в родината си Австралия вчера, говори пред форума „Новинарски свят“ в Хонконг, преди да отиде на редовното си посещение в полицейския участък. Той защити правото си да се нарича журналист и заяви, че следващата битка на Wikileaks ще е да гарантира, че интернет няма да се превърне в инструмент за следене за целите на правителства и корпорации.
„Аз, разбира се, съм проклет журналист“, заяви Асандж, когато модераторът на конференцията го попита дали е част от журналистическата гилдия. Според него писмените му материали говорят сами за себе си. Той заяви, че единствената причина хората да продължават да го питат дали е журналист е стремежът на правителството на САЩ да го заглуши.
Американското министерство на правосъдието разследва сайта му заради публикуването на тайни дипломатически и военни документи.  Във връзка с това Асандж заяви, че „правителството на САЩ не иска законна защита за нас“. Той разкритикува журналисти и медии, че са станали прекалено удобни за влиятелни и тайни организации, пред които се предполага, че се отчитат.
Журналистът освен това разкритикува компании като Visa и Mastercard заради това, че са спрели незаконно финансирането на Wikileaks заради тайна сделка с Белия дом.
„Въпроси, които трябва да се решават на открито, се решават в задни стаи във Вашингтон“, изтъкна Асандж. Хората предават значително количество лична информация в интернет, като мрежата се превърна в „най-значителната машина за следене, която сме виждали някога“, заяви основателят на Wikileaks.
„Това изобщо не е векът на прозрачността…, количеството тайна информация е по-голямо от всякога“, каза още Асандж. Според него се влива, но не излиза от правителствата и други влиятелни организации.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *