Аферата Лихтенщайн

От понеделник в Германия започва нова вълна обиски, като се предвижда да се преравят по 20 или 25 жилища или офис бюра ежедневно, пише Spiegel. В данъчната афера Лихтенщайн могат да изгърмят още много милионери покрай загубилия в петък високата си длъжност шеф на Deutsche Post Клаус Цумвинкел.
В момента германските медии врят, отразявайки данъчната афера. Твърди се, че само в прокуратурата в Бохум са подготвени 900 нареждания за обиск на 700 потенциални „данъчни грешници“. Според „Зюддойче цайтунг“ става дума за общо ? 3,4 млрд. укрити данъци. Според „Фокус“ трябва да очакваме задържане и на други прочути милионери от Кьолн и Дюселдорф. Властите и следствието засега отказват коментар.
Според Ханделсблат, Федералното правителство се е подготвило да прибере още около 300 – 400 млн. евро от последващи данъчни искове.
Говорител на финансовото министерство в неделя е казал, че на информатора, насочил подозренията на данъчните към Клаус Цумвинкел, са платени малко повече от четири милиона евро. Имало данни за още около 1000 данъчни престъпления – наистина, от не толкова влиятелни лица като Клаус Цумвинкел, но затова пък източили далеч повече пари от него от германския фиск.
Днес надзорният съвет на Deutsche Post ще решава кой ще наследи Цумвинкел на длъжността главен изпълнителен директор; засега прогнозите сочат към досегашния шеф на логистиката на предприятието с персонал половин милион души – Франк Апел.
Данъчната и информационната афера около Цумвинкел и другите 1000 още тази седмица ще бъде разисквана в парламентарна комисия. Мненията на парламентарния контрол изтъкват важността на борбата с „международната престъпност“, но се съмняват, че германските вътрешни служби са действали изцяло коректно. По информация на SPIEGEL, информаторът е от чуждестранна тайна служба, той е подал информацията за данъчната афера през 2006 г., като след много срещи и предоставяне на неоспорими улики е получил подобаващия хонорар чрез сметка на нотариус. На едно DVD е имало извлечения от сметки и кореспонденция на над 1000 германски данъчни длъжници.
Къде остава Лихтенщайн в цялата работа и защо княжеството е обичано място за укриване на данъци от германците? Князът Ханс – Адамс между другото е най-богатият европейски монарх, а с БВП на глава от ? 60,000 годишно Лихтенщайн е начело в света. Столицата Вадуц е залята от елегантни спортни автомобили, изобилстват екстравагантните къщи – но преди всичко тук има безчет пощенски кутии.
Малката държава между Швейцария и Австрия живее, и то много добре, от банковата тайна и немите довереници. Ниските данъци и семейните фондации са специалитета на тази държава джудже. Все пак не бива да се премълчава, че всеки втори в Лихтенщайн е зает в промишлеността: предприятия като Hilti се радват на световна слава.
Впечатляващи постижения, обаче тайните сметки в Лихтенщайн напоследък изплуват все по-често в свързани с корупция афери: в политическата партия CDU, при концерните Siemens и BMW. Цумвинкел сега се обвинява, че също е скрил от германските финансови служби милионно състояние чрез фондация в Лихтенщайн.
Чрез семейните фондации се постига едновременно възможност за спестяване на данъци (данък от един промил за Лихтенщайн, който при суми над 10 млн. швейцарски франка става двойно по-нисък) и се гарантира дискретност. Основателят на подобна фондация разполага с пълната свобода да определя какъвто си поиска предмет на дейност и в управлението на сметката не му се бърка никой.
На фондацията могат да се приписват активи и така те стават нейна собственост – за това не е необходимо разрешение на местните власти. Само адвокат и довереник – граждани на Лихтенщайн, научават името на основателя на подобна фондация. За създаването на подобна структура са нужни само няколко дни.
Според подоходното право на ФРГ, германските данъкоплатци трябва да обявят всичките си доходи в местна финансова служба, независимо къде ги придобиват.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *