А богаташите?

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Кризата – далеч от богатите

Спасяването на Гърция изисква жертви – това е ясно. Ясно е обаче също, че най-дебела ще е сметката на обикновените хора. Което логично предизвиква гняв – спрямо политиците, но и спрямо богаташите, които не плащат данъци.

В атинското предградие Вула отраженията от икономическите проблеми нито се виждат, нито се усещат. По крайбрежната алея дами с големи слънчеви очила разхождат кученцата си, черни джипове кръстосват по стръмните улички между прекрасните вили с изглед към морето. Цените на жилищата не падат под милион евро. А по сведения на данъчните служби миналата година 16000 гърци са обявили доходи над 100000 евро. Млада жена, която чака такси заедно с двете си дъщерички, не може да разбере защо сега на жителите на Вула и на другите изискани квартали трябва да се налагат ограничения:
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Ежегодно в Гърция се укриват към 30 милиарда евро данъци
Отвъд дебелите стени на големите имения
„Разбира се – всички трябва да плащаме данъци – без изключения, в противен случай страната ще попадне в още по-сложно положение. Но ние всички сме в една лодка и трябва да се държим един за друг.“
На централния атински площад Синтагма, точно срещу безличната сграда, в която се помещава министерството на финансите, цари привидно спокойствие след острите протести на синдикатитепрез последните дни.
Голяма част от гърците са възмутени от обявените от правителството рестриктивни мерки, които засягат най-вече обикновените хора – увеличаване на ДДС с два пункта до 23 процента, отслабване на защитата при уволнение, съкращаване на 13-та и 14-та заплата за държавните служители и отпадане на ранното пенсиониране преди 60 години.
Същевременнозаможните хора в страната няма за какво да се притесняват. Защото, както смятат мнозина, правителството не третира всички еднакво, а все още щади онези, които имат най-много. Ежегодно в Гърция се укриват към 30 милиарда евро данъци. Но сега данъчните са се заели да надзърнат отвъд дебелите стени на големите имения – с помощта на програмата Гугъл Ърт. И ако някой не е декларирал плувния си басеин – ще си има ядове.
Тънките спасителни сламки
Според атинския финансов експерт Вагелис Агапитос е принципно правилно да се потърси сметка на богатите. Но паническото увеличаване на данък като ДДС няма да помогне на страната да си стъпи отново на краката. Гърция трябва отново да започне да печели – например от слънцето:
„Хубавото време е едно от най-големите ни предимства. Но досега сме го използвали само в сферата на туризма, игнорирали сме факта, че от слънцето може да се добива енергия. А и подобно на испанците бихме могли да привлечем богатите пенсионери от северна Европа, които да прекарат тук последните години от живота си.“

Дойче веле

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *