Блумбърг

Инфлацията и растящата стойност на валутите на новите икономики е проблем в глобален мащаб, обясняват анализаторите

Мрежата за глобален финансов анализ „Блумбърг“ предупреди, че новите пазари от Прибалтика до Латинска Америка и Азия ще платят скъпо за наводняващите ги чужди капитали.

Анализаторите разглеждат различни пазарни знаци за нарастващи рискове.

Тази година чуждите инвестиции ще наводнят новите пазари с 469 млрд. долара, показват изчисления на Института за международно финансиране във Вашингтон.

С това тяхната сума от 2005 г. насам, ще достигне 1,5 трилиона долара – двойно повече от трите години преди този период.

Докато подобно инвестиране стимулира икономическото развитие, тези парични потоци имат и страничен ефект, който заплашва да превърне успеха в провал, коментират от „Блумърг“.

Анализатори от МВФ добавят, че успехът си има цена и може да създаде проблеми. Един от знаците е повишението на цените, особено цените на имотите.

Източна Европа страда от това повече отколкото други.

В латвийската столица Рига цените на недвижимите имоти растат със 67% на година. Отново в Латвия има най-голямо повишение на цените на стоките.

В България е също е регистриран голям скок в цените на недвижимите имоти – 60% за последните две години.

Застрашени от много твърдо приземяване са икономиките на Латвия и Румъния. По преценка на агенцията за кредитен рейтинг „Standard&Poor’s“ големите дефицити по текущите сметки създават големи рискове за България и Естония.

От Института за американска инициатива във Вашингтон също предупреждават, че бурното икономическо развитие в Източна Европа, дължащо се на големи нови инвестиции, крие „елемент на сапунен мехур, който може да се спука“.

От „Блумбърг“ казват, че централните банки в Източна Европа се борят с инфлацията, предизвиквана от навлизането на чужд капитал в строежа на производствени предприятия и в недвижими имоти.

Друг проблем е общото повишаване на цените. В България цените са скочили с 4,2% през април и 4,1% през март. Цените на хранителните стоки са се повишили с 0,5% през април в сравнение с март, цените на нехранителни стоки – с 0,4%, а на услугите – с 0,5%.

През 2006 г. цените са се увеличили общо със 7,3%. Проблемът е глобален, разбира се.

Финансовите специалисти казват, че светът стъпва по рискове, които са като минно поле.

Към лошите знаци, които карат анализаторите да мислят така, принадлежат както инфлацията, така и растящата стойност на валутите на новите икономики.

Най-голям е проблемът в Азия, където едновременно се качва стойността на валутите и расте инфлацията.

В Латинска Америка също се борят с този проблем, който застрашава износа и търговията. В Азия вече са започнали драстичен контрол върху капиталите.

Китай, най-големият нов пазар, се мъчи да спре свръхинвестирането в производството и в проекти за строителство, както и да спре покачването на стойността на валутата си.

Китай ще насочи своите търговски банки да купуват акции извън страната, за да се освободят натрупаните спестявания от 4,6 трилиона долара.

От „JPMorgan Chase&Co“ казват, че рисковете се пораждат от огромния обем на търговия и нахлуване на капитал в новите пазари, които са трудни за абсорбиране.

Чуждият капитал носи ползи – води до развитие, изграждане на инфрастуктура, високи данъчни приходи, създава работни места.

Проблемът обаче е да се направлява потока от пари. Ако се остави да тече свободно, започва инфлация, растат цените на имотите и стоките, покачва се стойността на валутите.

Ако пък се потисне, смятат анализаторите, добрите времена може да свършат внезапно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *