България в топ 10 на винените дестинации

България е включена в 10-те най-добри туристически дестинации в света в първото издание за тази година на едно от двете най-престижни американски списания за вино и гурме култура „Wine Enthusiast“.

Тя се нарежда на второ място сред страни като Италия, Испания, Франция, Нова Зеландия, Аржентина, САЩ, Германия и др. Авторите предлагат на своите читатели турове „от класическия климат на Прованс, Лондон и Райнгау до диви и драматични винени приключения в Салта, Сицилия и България“.

Еножурналистите Джеф Дженсън и Майк де Симоне представят на читателите си вината от Тракийската низина, като подчертават, че винарите в България създават отлични напитки от местни сортове. „Мавруд е един от водещите сортове от червено грозде. От него се произвежда силно впечатляващо вино с танинов привкус, което може да стои самостоятелно или да се смеси с международните сортове грозде като Каберне Совиньон, Сира или Мерло. В България се разработват и вина от сорта Рубин, който е създаден в балканската страна. Белите вина се произвеждат от родния Мискет и Димят, както и от по-познатите сортове Шардоне и Вионие. Те могат да бъдат направени със свеж аромат или да напомнят стила на отлежали в дъбови бъчви стари вина.“ Това са част от акцентите в публикацията на Джеф Дженсън и Майк де Симоне.

Във фокуса на престижното американско списание са винарски имения, които не само са високотехнологично оборудвани и произвеждат отлични вина, но и предлагат чудесни условия за дегустации и разполагат с „елегантни зали, гурме ресторант и луксозни къщи за гости“. Авторите разкриват и част от забележителностите на Пловдив и предлагат хотели, в които туристите могат да отседнат в „древния и вечен град“, който е център на винопроизводството в България и витрина на бранша, защото в него ежегодно се провежда най-мащабния винен форум не само в България, но и на Балканите и който през 2016 година бе домакин на световния винен фест Concours Mondial de Bruxelles.

Издателите на американското списание „Wine Enthusiast“ Джеф Дженсън и Майк де Симоне преди две години посетиха наши лозя и изби и се запознаха с културно-историческото наследство на страната ни по покана на Националната лозаро-винарска камара. Посещението бе част от реализирането на европейска програма за промоция на български вина в трети страни – САЩ, Китай и Швейцария. Инициативата успя за първи път да  презентира родни винарски изби пред енолози от тези държави. Идеята на Националната лозаро-винарска камара за изграждане на позитивен имидж на българското вино на световните пазари и поемането на път към производство на уникални и разпознаваеми качествени вина започна преди 5 години със старта на европейска програма за промоция на вина в трети страни. Изключително положителните впечатления от развитието на винарския сектор в България провокираха успешни майсторски класове в САЩ, които Джеф Дженсън и Майк де Симоне проведоха и на които бяха представени български вина пред баери, сомелиери, търговци, еножурналисти. Двамата американски журналисти бяха членове и на журито на Concours Mondial de Bruxelles, който миналата година за първи път се проведе в Пловдив, с изключителното съдействие на Националната лозаро-винарска камара. Световният форум още повече задълбочи добрите впечатления от страната ни и от родните вина. Пред български журналисти Джеф Дженсън тогава заяви, че причината, заради която е дошъл повторно в България, са българските вина и изключителното гостоприемство на хората. Според него качеството на българските вина е на световно ниво. „Мисля, че нивото на инфраструктурата в България трябва да се подобри, за да се развие виненият туризъм, който има огромен потенциал. Обслужването у вас също трябва да се промени, особено след като видях организацията на конкурса в Пловдив. Тя е много добра. Силно съм впечатлен от студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив, които демонстрират чудесни умения. Щастлив съм да видя, че те са приветливи и горди, че са част от организацията в конкурса. Според мен е изключително важно работещите в сферата на туризма да минават обучение, за да се повдигне нивото в този сектор. Това е от значение за привличането на туристи от цял свят, включително и от САЩ“, споделя Дженсън. Според него едно от нещата, които оценява в българските вина, е много доброто съотношение между цена и качество, а продаването на родно вино в Европа и САЩ ще подобри икономиката на страната ни. Той бе категоричен, че с удоволствие ще стане посланик на българските вина по света.

Родните вина ще имат възможност отново да получат изява и оценка на специалисти и любители на Дионисиевата напитка на най-авторитетния форум на винарския бранш в страната – Винария, която тази година чества своя 25-годишен юбилей. В Града на виното от 22 до 26 февруари 2017 година в 11-та палата на Международен панаир Пловдив нашите винопроизводители ще представят своите най-добри щедьоври и търсят нови партньори.

 

 

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *