България е на 58-мо място по конкурентноспособност в света

Страната ни се изкачва с едно стъпало нагоре в класацията; илюстрация: Corbis

България подобрява, макар и слабо, позициите си през 2005 г. в класацията по конкурентноспособност и се придвижва с едно място напред – до 58-мо от 59-то преди година, показват резултатите от годишния доклад за глобалната конкурентоспособност 2005-2006 на Световния икономически форум. Официален партньор на Световния икономически форум при събирането и обработването на информация за България е Центърът за икономическо развитие.

Годишният доклад за глобалната конкурентоспособност е най-пълното и представително изследване на потенциала за икономически растеж на страните в света. Докладът предлага рейтинг на страните по отношение на тяхната конкурентоспособност. Той е изготвен на основата на статистическа информация и анкетни проучвания, проведени сред представители на бизнеса във всички страни, включени в изследването.

Доста след България в тазгодишната класация остават Турция и Румъния – съответно 66-та и 67-ма.

За четвърта поредна година най-конкурентоспособната икономика в света е тази на Финландия. Тя печели позиции с отличната макроикономическа среда, както и с доброто качество на публичните институции. Другият решаващ фактор за успешно развитие е високото качество на фирмените стратегии и най-вече активната фирмена политика за внедряване на нови технологии и иновационни решения.

За втора поредна година на второ място по конкурентоспособност са САЩ. Успехите на страната по отношение на иновативното развитие в известна степен са неутрализирани от по-слабите резултати по отношение на макроикономическата среда и особено що се отнася до публичните финанси.

Отново, както и през миналата година, правят впечатление добрите позиции на Скандинавските страни – те са в първата десетка на най-конкурентните икономики – Швеция е трета, Дания – четвърта, Исландия – седма, и Норвегия е девета.

Полша, която през миналата година беше позиционирана дори след България, показва сериозна динамика в развитието си и се придвижва с 9 позиции напред – до 51-ва. Като цяло през последните години се наблюдава чувствително подобряване в конкурентоспособността на повечето от новоприсъединилите се към ЕС страни. Това в значителна степен се дължи на усилията им да прилагат добри практики в управлението и да провеждат институционални реформи. Сред тези държави продължава просперитетът на Естония, която за втора поредна година е на престижното 20-то място. Тя е и най-конкурентоспособната икономика сред 10-те държави, присъединили се към ЕС през миналата година.

Същевременно някои от старите членки на ЕС отстъпват назад в класирането. Гърция се придвижва от 37-мо до 46-то място, Италия е на 47-ма позиция. Това са двете най-слабо представящи се икономики сред страните-членки на ЕС. Основната причина за неуспехите на Гърция се свързват с нестабилната макроикономическа обстановка и песимистичните очаквания на бизнеса за средносрочното развитие на страната.

Традиционно добри резултати показват държавите от Югоизточна Азия и по-специално Тайван и Сингапур, съответно на 5-то и на 6-то място. Хонконг отстъпва назад, поради влошеното функциониране на институциите и съдебната система.

Екипът на Форума продължава да разширява обхвата на държавите в доклада. През 2005 г. броят на страните нараства до 117 от 104 през миналата година. Включени са нови държави от Африка, а така също и редица бивши съветски републики.

България участва в доклада за глобалната конкурентоспособност за 7-ма поредна година. Страната подобрява позициите си по отношение на макроикономическата стабилност – страната се придвижва с три места напред (51-во място при 54-то през миналата година). Същевременно е налице отстъпление в качеството на публичните институции. Това се дължи преди всичко на влошената оценка за функционирането на съдебната система (88-мо място от 117 страни).

Негативни са и резултатите за разпространението на организираната престъпност и недостатъчната защита на правата на собственост.

По традиция в докладите на Световния икономически форум България показва добри резултати за разпространението на корупцията – през последните години страната заема обикновено около 30-та позиция. В последния доклад има известно придвижване назад в класирането до 38-мо място.

Относително добри са позициите на България по отношение на индекса за технологично развитие. Подобрява се оценката за трансфер и внедряване на нови технологии (58-ма позиция при 62-ра през миналата година). Ако се погледнат количествените индикатори, България има добри резултати за: брой телефонни линии, процент на обучаващи се във висшите учебни заведения; брой Интернет потребители; брой Интернет хостове.

Негативно е мнението на бизнеса за състоянието на изследователската и развойна дейност, сътрудничеството между университетите и бизнеса, недостатъчната роля на чуждите инвестиции за внедряване на нови технологии в производството.

България продължава да показва незадоволителни резултати по отношение на конкурентоспособността на бизнеса с нейните два основни компонента – фирмени стратегии и бизнес среда. Това поставя под въпрос готовността на българските компании да се справят успешно с натиска на конкурентните сили в ЕС.

Сравнително добре се оценяват качеството на обучение в областта на точните науки и математиката и наличието на квалифицирани инженерно-технически кадри, които създават предпоставки за иновативно развитие на компаниите. Ниски оценки получава инфраструктурата, която не допринася за успешното развитие на бизнеса.

При фирмените стратегии прави впечатление липсата на опит и професионализъм в управлението на компаниите, както и отсъствието на активна политика за обучение и квалификация на персонала (едва 87-мо място).

Показатели, по които България има сравнително добри позиции, са: гъвкавост на пазара на труда; връзка между производителност и работна заплата; възможности за равностойно участие на жените на трудовия пазар; достъп до кредити. Съществуват проблеми при защитата на околната среда и опазването на екологичното равновесие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *