В Русия: Или се ваксинираш, или оставаш без работа

Фирмите в сферата на гастрономията, услугите, търговията и логистиката в Москва трябва да докажат, че поне 60% от служителите им са ваксинирани. В противен случай ги чакат глоби и забрани за работа, разказва Deutsche Welle.

Работя по 12 часа″: третата вълна на пандемията препълни руските болници | Новини и анализи от Европа | DW | 27.06.2021

DW

Максим Беляев няма много свободно време – той е собственик на ресторант в Москва, притежава и фирма за кетъринг. Тъкмо е тръгнал към летището, защото има делови разговори по руското Черноморие, информира expert.bg.

От днес фирмите в сферата на гастрономията, услугите, търговията и логистиката в Москва трябва да докажат, че поне 60% от служителите им са ваксинирани. Същото важи и за образователния, здравния и целия административен сектор.

Глоби и забрани за работа

Ако някоя компания не изпълни квотата, е заплашена от тежки наказания, обяснява Беляев. „До 50 000 рубли или близо 600 евро за частен предприемач, до 300 000 рубли за предприятията и до един милион при повторно нарушение.“ Най-сериозното наказание според него е преустановяването на дейността за 90 дни. „Въпреки че по време на пандемията нямахме много работа, не си го пожелавам.“

И служителите могат да бъдат засегнати: който откаже да се ваксинира, без да има медицински причини за това, може бъде освободен от работа без компенсация. Над 1/3 от руснаците ще работят, докато могат

През юни властите в Москва въведоха задължителна ваксинация за определени браншове. Причина бе растящият брой инфекции в резултат от разпространението на Делта варианта на коронавируса, както и ниските нива на ваксинация сред населението. Макар че Русия беше първата държава в света, която одобри ваксина срещу коронавируса – Спутник V – едва 1/5 от руснаците са имунизирани срещу Covid-19.

„Не вярвам на ваксината“

Според учените, „Спутник V“ е силно ефективна ваксина, но въпреки това доверието към препарата е ниско. „Не вярвам на ваксината“, казва 27-годишната Марина.

Въпреки това тя се е ваксинирала, защото работи в Московския университет. Марина е била изправена пред две възможности: „Или да се ваксинирам, или да си взема неплатен отпуск. Дискусии и алтернативи нямаше.“

Коронавирус в Русия: големият блъф? | Новини и анализи от Европа | DW | 12.02.2021

DW

По примера на Москва

Държавни инспектори ще проверяват на място дали квотата от 60% ваксинирани е изпълнена. Но по-голямата част от контрола се осъществява онлайн, казва Максим Беляев. „Моите колеги попълниха цялата информация за служителите и сертификатите за ваксинация в сайта на общината в Москва. Съвсем лесно е.“

Вече над 40 регионa в Русия са въвели московската система на задължителна ваксинация. Някои държавни концерни дори още повече затягат правилата – шефът на енергийния гигант „Роснефт“ обяви в началото на годината, че всички 300 000 служителите на компанията трябва да се ваксинират срещу коронавирус. Без изключение.

 

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *