Германия, Русия, САЩ и Китай са най-интересни за бизнеса

Германия, Русия, САЩ, Италия и Китай са водещите държави, към които най-много предприемачи от България проявяват интерес за икономическо сътрудничество. Румъния, Гърция и Сърбия също се нареждат сред предпочитаните страни за делови визити в чужбина. Това показват резултатите от допитването на БТПП.

За поредна година Германия се затвърждава като дестинацията, към която българският бизнес има най-голям интерес за бизнес контакти. Спрямо предходните проучвания, осъществени от БТПП, проличава нарастващ интерес към възможностите за сътрудничество със САЩ, Русия, Китай и Индия и спад към намерения за бизнес визити в Турция.
Производството на хранителни продукти, машиностроенето, строителството, химическата индустрия и текстилният бранш са секторите, към които най-много от анкетираните имат интерес за срещи с потенциални бизнес партньори от други държави.
Намерението за износ на български стоки зад граница е водещ мотив сред членовете на БТПП за разширяване на дейността им в чужбина – при 80% от анкетираните.
Същевременно 34% от фирмите търсят чуждестранен партньор, с който да направят съвместна инвестиция в България. За една четвърт от фирмите интересите им за икономическо сътрудничество в чужбина са насочени към внос на стоки, които да продават на нашия пазар. Все още малко фирми от България мислят да инвестират в чужбина – само 12% имат намерения да търсят контакти за бъдещата инвестиция извън пределите на страната.
Извън страните членки от европейските държави най-предпочитани от бизнеса са в посещенията в Русия (40%) и Сърбия (22%) и Украйна (22%). Отчита се нарастващ интерес към Русия, макар и действащите санкции да ограничават възможностите за икономическото сътрудничество. В проучването през 2015 година около 20% са имали интерес към посещения в Русия. От азиатските страни най-предпочитани за делови посещения са Китай (25%), Индия (18%) и Казахстан (16%).
За първи път се появява по-засилен интерес към Индия, докато Китай и Казахстан са традиционно сред дестинациите с по-голям интерес за визити.
Като най-предпочитана от африканските държави се очертава Египет (13%). Българската търговско-промишлена палата (БТПП) извърши допитване, за да проучи намеренията на фирмите за разширяване на дейността им зад граница през 2017 година.
Данните ще се използват при подготовка на програмата на БТПП за бизнес делегации в чужбина и организиране на форуми у нас с чуждестранни представители. Палатата се ангажира да изпрати обобщение на анкетата до президентството и бъдещото правителство. Проучването е проведено по електронен път през периода 16-23 януари 2017 година.

За по-любопитните читатели на сайта публикуваме два от въпросите с техните отговори:

Въпрос 1: Интересът Ви към икономическо сътрудничество с чуждестранни партньори е за:

o Износът на стоки е основен мотив за икономическото сътрудничество на фирми от България с други страни – при 80% от анкетираните (сходен резултат с проучването от 2015 година, когато това е посочено като отговор от 72%);

o 34% имат интерес за търсене на партньор, с който да реализират съвместна инвестиция у нас;

o 25% се интересуват от внос на стоки от чужбина; o 12% са заинтересовани от реализация на проект зад граница, за който търсят съвместен партньор;

Въпрос 2: Според Вас колко време е най-удачно да продължи бизнес пътуването?

o В рамките на ЕС три дни е най-удачната продължителност, посочена от 45% от фирмите. Според 22% е подходящ престой от два дни, според 19% – 4 дни, а останалите 14% считат за приемлив и по-дълъг период – 5-6 дни;

o При посещение в други европейски държави най-предпочитания период също е три дни (според 44%), 21% посочват пет дни, 13% – два дни, 16% – 4 дни. Само 6% считат за удачен 6-дневния престой;

o Необходимост от най-голяма продължителност се наблюдава при пътуванията в Африка или Америка – 77% от фирмите считат за удачен по-дългия престой от 5 или 6 дни. Едва 23% са посочили период от 2, 3 или 4 дни.

o При организиране на пътуванията в Азия или Близкия изток почти по равно са разпределени предпочитанията за 4, 5 и 6 дни (съответно 33%, 28% и 30%). Останалите 9% са отбелязани 2 или 3-дневния период за пътуване.

 

Стефан ПРОНЧЕВ

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *