Гърция: Няма да обяваваме дефолт

Същевременно гръцкото финансово министерство разпространи съобщение на световните пазари, в което се отбелязва, че „слухове за предстоящ дефолт на страната се появяват не за първи път“.  Тук имаме работа с организирана спекулация срещу еврото и еврозоната, се посочва в документа, подписан от финансовия министър Евангелос Венизелос.
Министърът подчерта, че главният приоритет на Гърция е цялостното изпълнение на ангажиментите, поети на срещата на върха на еврозоната от 21 юли, на която беше взето решение за отпускане на втори кредитен пакет за Атина на стойност 109 млрд. евро.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви след среща с представители на бизнескръговете в Солун вчера, че правителството на страната възнамерява да осъществи „мащабни промени“, които ще възвестят излизането на страната от кризата.
Премиерът днес ще произнесе реч на Международния панаир в Солун за икономическото положение в страната.
Франция не разглежда възможността за дефолт на Гърция, заяви френският министър на икономиката, финансите и промишлеността Франсоа Бароен след министерско заседание на „седемте“ в Марсилия, предаде ИТАР-ТАСС.  По думите на Бароен ръководството на страните от еврозоната е предприело необходимите мерки за стабилизиране на ситуацията в Гърция.
Той напомни, че на извънредно заседание на 21 юли европейските лидери одобриха план за помощ на Атина в размер на над 150 милиарда евро.
Финансовите министри и централните банкери от групата на седемте най-силно развити страни Г-7 започнаха вчера следобед среща, посветена на борбата с икономическата криза.
Г-7 обединява САЩ, Канада, Япония, Германия, Франция, Италия и Великобритания.
Правителството на германския канцлер Ангела Меркел подготвя планове за подкрепа на германските банки, в случай че Гърция не успее да спази условията на спасителната помощ и стигне до дефолт, съобщава агенция Блумбърг, позовавайки се на източници от управляващата коалиция.
Планът предвижда мерки, които да помогнат на банките и застрахователите да се справят с възможна 50-процентна загуба от операциите с гръцки облигации, ако следващият транш от заема за Гърция бъде отказан, посочват източниците, пожелали анонимност.
Съществуването на план „Б“ подчертава опасенията на Германия, че евентуален неуспех на Гърция да спази целите за бюджетни икономии заплашва европейските усилия да бъде овладяна дълговата криза, която разтърси еврото, отбелязва агенцията.
Гърция е „на ръба на бръснача“, заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле по време на среща при закрити врати с парламентаристи на 7 септември.
Ако правителството не успее да спази условията на помощта, „зависи от Гърция да измисли как да получи финансиране без помощта на еврозоната“, добави той по-късно в реч пред парламента.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *