Дивидентна смелост

Въпреки предстоящите стрес тестове Уникредит Булбанк и ДСК разпределят общо 466 млн. лв. на акционерите си

В годината на голямата течаща проверка на качеството на активите в банковата система логичното очакване е всяка банка да иска да трупа максимално буфери, в случай че резултатите покажат изненади. Затова и генерираната миналата година печалба от 900 млн. лв. изглеждаше като добра опция за капитализиране, което допълнително да подсили показателите на сектора.

Над половината от тази сума обаче ще напусне системата под формата на дивиденти. Засега още много от банките не са провели общите си събрания, но дори и само гласуваните от двете най-големи на пазара – Уникредит Булбанк и ДСК, вече правят внушителните 466 млн. лв. Решението може да се разглежда и като демонстрация на увереност в собствените сили, защото и двете банки всъщност увеличават разпределяните към собствениците си средства, а сумата доближава гласуваните миналата година 479 млн. лв., които обаче бяха дадени от шест банки.

Картината в сектора сериозно варира. Нормално е банките с чужда собственост и тези, които са лидери на пазара или по-ключови части от международните си групи, да се чувстват уверени, че при нужда могат да получат обратно подкрепа. Освен това и банките в страната оперират с различни нива на капиталов излишък над изискваните от регулатора, така че някои имат повече сигурност, че, каквото и да покаже стрес тестът, ще имат достатъчно възможност да поемат загубите. Същевременно банките с местна собственост, както и донякъде тези с централи в нестабилната Гърция, където никога не се знае дали няма изневиделица да се развихри нов кризисна ситуация, имат всички причини да са по-предпазливи и да бранят всеки лев капитал.

Щедрите гиганти

За втора поредна година най-внушителното дивидентно плащане идва от ДСК. Банката вече е провела общото си събрание на 30 март, като решението е да се разпределят 321 млн. лв. дивидент за 2015 г. Любопитно е, че за втора поредна година сумата, която банката превежда на собственика си – унгарската OTP, е по-голяма от генерираната печалба за годината. В случая тя е 305.8 млн. лв., като към нея от банката добавят и още 15.2 млн. лв. неразпределена печалба от минали години. За 2014 г. ДСК преведе 289.85 млн. лв. дивидент при 226 млн. лв. печалба, така че като цяло коефициентът на разпределение намалява и банката раздава по-малко от натрупаните си печалби.

Другият гигант – Уникредит Булбанк, макар и също с внушителен дивидент от 145 млн. лв., е доста по-консервативен в действията си. Решението е да се разпредели половината печалба за 2015 г., а „останалата половина ще остане в банката като неразпределена печалба и ще бъде реинвестирана в нови проекти“, гласи официалното съобщение от институцията. Така Уникредит Булбанк реално допълнително засилва показателите си за капиталова адекватност, въпреки че и без това банката работи с едни от най-високите нива на пазара. Всъщност с нейните 24.7% обща капиталова адекватност и 24.4% от първи ред към края на 2015 г. тя е чувствително над средните за системата стойности и разполага с над 1.1 млрд. лв. излишък над изискваното от регулатора 13.5% (което включва и буфери). А без тях стойността достига близо 1.5 млрд. лв. БНБ вече обясни, че ако при стрес тестовете капиталът на някоя банка падне в зоната на буферите, няма да следват директно надзорни мерки, а ще се изисква план за възстановяване.

Същевременно ДСК е в средата на класацията по този показател със 17.26% обща адекватност, излишъкът й от капитал е 241 млн. лв. с буферите и близо 600 млн. лв. без тях. В тези числа обаче не е включена печалбата за 2015 г., която сега се разпределя, така че показателите й няма да се свият чувствително. Още повече че и при двете банки трябва да се има предвид, че от началото на годината продължават да отчитат печалби, като само за първото тримесечие те са по над 70 млн. лв. Те също при нужда биха могли да бъдат капитализирани.

Кой още би могъл

Дали и други банки ще дадат дивиденти още не може да се каже, тъй като за много от тях дори не са свикани общи събрания. Някои са и еднолични дружества, така че решението на собственика може да се оповести и без публична покана. Нормално обаче може да се погледне към институциите, разпределяли част от печалбата и предходната година. Тогава
Райфайзенбанк (България) също като ДСК разпредели и печалби за минали години – 69.8 млн. лв. дивидент, което надвишава с 50% финансовия й резултат за 2014 г. За 2015 г. печалбата й расте на 61.4 млн. лв., а капиловата й адекватност е по-висока и от тази на Уникредит Булбанк (36.5% обща и 25.4% от първи ред). Така че при желание от собственика й банката спокойно може да си позволи да продължи дивидентната си политика без опасност да влезе в пререкания с регулатора.

От другите гласували дивиденти за 2014 г. за Прокредит банк още няма информация за общо събрание, а „Алианц“ има свикано за 27 май, но още няма решения, а от дневния му ред не се разбира какво предлага мениджмънтът.

За разлика от предходната година този път Сосиете Женерал Експресбанк ще се въздържи от дивидент. Според поканата за общо събрание в Търговския регистър не само цялата печалба за 2015 г. от 73.4 млн. лв., а и още 17.2 млн. лв. неразпределени печалби от минали години (появили се в резултат на смяна на счетоводната политика) ще бъдат отнесени към допълнителни резерви. Това беше очаквано, тъй като банката оперира с едни от най-ниските нива на капитал над регулаторно изискваните. Още през април главният финансов директор на Сосиете Женерал Експресбанк Славейко Славейков заяви пред „Капитал“, че „банката няма да разпределя дивиденти през годината и ще капитализира 92 млн. лв. печалби от минали години, което допълнително ще повиши капиталовата адекватност от първи ред до 5% над регулаторния минимум и общата капиталова адекватност до 3% над регулаторния минимум“.

За другите големи банки в страната по-скоро не може да се очакват дивиденти. От поканата за общо събрание на Пощенска банка става ясно, че и тя планира да внесе печалбата в капитала си, още повече че покрай придобиването на клон на Alpha bank през март тя дори получи 55 млн. евро капиталова инжекция от акционерите си. В дневния ред за свиканото събрание за ОББ няма точка за разпределяне на печалбата.

Третата по активи ПИБ вече проведе общо събрание, на което беше взето решение да се капитализара печалбата за 2015 и евентуалната за 2016 г. Това ще й позволи да вкара в капитала си за регулаторни цели и реализираната печалба през първото полугодие на 2016 г. При БАКБ вече също има решение за капитализация. За местните банки, без подкрепа от банка майка, и особено за борсовите набирането на капитал е по-трудно и времеемко, като при по-лоши от очакваните резултати може да се окаже проблем да привлекат инвеститори. Затова и от банките с българска собственост едва ли може да се очаква дивидент предвид, че за тях е по-ключово да консервират капитала си.

 

capital.bg

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *