ДКЕВР утвърди новите цени на газта и тока

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране утвърди новите цени на газта и електроенергията. От 1 октомври киловатчас електроенергия през деня ще струва 14,6 ст. Цената на 1000 куб.м природен газ е 308,58 лв. без ДДС.

На свое заседание днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определи нова цена на природния газ за четвъртото тримесечие на годината. Комисията утвърди цена от 308,58 лв. на 1000 куб.м. (без ДДС), което се равнява на корекция от 1,86% (5,63 лв), спрямо сега действащата цена от 302,95 лв./1000 м3 (без ДДС).

Цената при продажба от „Булгаргаз“ ЕАД е образувана с действащата към момента цена за пренос по газопреносната мрежа – 19,73 лв./1000 куб.м (без ДДС).

Новата цена на природния газ няма да се отрази на цените на топлофикационните дружества през предстоящия отоплителен сезон. Техните разходи бяха актуализирани през юли съобразно цената на природния газ за съответното тримесечие, отчитат от ДКЕВР.

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране утвърди и новите цени на електрическата енергия, които ще влязат в сила от 1 октомври 2006 година. С решението на Комисията се премахва двустъпалната дневна тарифа и се въвежда единна цена от 14,6 стотинки на киловатчас. Цената на електроенергията за нощната тарифа остава същата – 9,3 ст./кВтч. С така утвърдените тарифи ДКЕВР запазва средната цена на електроенергията за бита и за стопанските потребители средно напрежение.

„Отпадането на евтината тарифа е заложено както в Енергийната стратегия, приета от Народното събрание, така и в споразуменията ни с международните финансови институции. Така че пред ДКЕВР не стоеше въпросът дали да бъде премахната преференциалната тарифа, а как това да не доведе до негативна промяна в крайните цени за бита“, заяви председателят на Комисията проф. Константин Шушулов. Със своето решение Комисията едновременно изпълни това задължително условие и запази средната цена на електрическата енергия, като свали нивото на второто стъпало, каза Шушулов.

До момента абонатите заплащаха потребената енергия през деня по двустъпална тарифа. Първите 75 кВтч се таксуваха по 9,8 ст., а потреблението над тази граница – по 17,4 ст. Този модел гарантираше постепенен преход в процеса, при който беше необходимо да се повишава средната продажна цена за битовите потребители до достигането на реалните разходи за доставка. Поддържането на социалното първо стъпало на електрическата енергия беше гарант за намеренията на комисията да осигури плавен преход до периода на разработване на адекватна социална програма за защита на уязвимите потребители. С отпадането на т.нар. „първо стъпало“ се цели да бъде избегнато кръстосаното субсидиране.

Справката на потреблението за периода май 2005 – април 2006 година показва, че в границите на т.нар. „евтина тарифа“ до 75 кВтч се вместват не повече от 20% от абонатите, в това число – вили, летни къщи, гаражи и др. Първоначалният анализ на цифрите показва, че след въвеждането на единната дневна тарифа основна част от потребителите ще запазят нивото на досегашните си сметки за електрическа енергия. През предстоящите зимни месеци хората, които се отопляват изцяло или предимно на ток, дори ще усетят чувствително намаление в сравнение със същия период на миналата година, твръдят от комисията.

При определянето на новите цени на електрическата енергия ДКЕВР е отчела като фактор единствено премахването на т.нар. „евтина тарифа“. В утвърдените от регулатора цени не са калкулирани поисканите от електроразпределителните дружества увеличения. Отхвърлено е и предложението на енергийните предприятия за въвеждането на такса за отчитане на електромерите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *