Дора Янкова: Общините са на критичния си минимум
София /КРОСС/ В момента общините са на критичния си минимум. От 1 юли исканите 20% съкращения на разходите ще се направят, но цената ще бъде много висока. Това каза в предаването „Неделя 150″ на БНР председателят на НСОРБ Дора Янкова. „Приходната част е само от местни данъци и такси, но това не е достатъчно. Приходната част трябва да бъде променена и да има други правила – да се измерва икономическото развитие“, коментира Янкова. Тя направи аналогия със задачата в световен мащаб и обясни, че на местно ниво целта е същата: „да преведем света през кризата на местно ниво“. Янкова изрази тревогата на общинските власти, че ще се завишават разликите в развитието на общините. „Приели сме програма за балансиране на общинските бюджети, за да може местното развитие поне да задържи статуквото“, каза председателят на сдружението на общините. Янкова увери, че общините имат капаците да усвоят 2 милиарда средства, стига бързо да се отварят мерките за регионално развитие, околна среда и т.н. „Ние сме на ход, но всички трябва да бъдем в синхрон с централната администрация. Това зависи от напрегнат режим на работа и един диспечерски пункт, за да може да се знае всяка седмица, колко пари и за какво са изхарчени. Икономическото развитие е най-важното за Европа през тази година“, обобщи Дора Янкова.
Финанси
