Европа ще избегне рецесия
Икономиката на Европейския съюз най-вероятно няма да изпадне в рецесия. Това прогнозират болшинството от 83 икономиста, анкетирани от Reuters. Едва 40% от участниците в проучването на агенцията смятат, че има реална опасност от намаляване на БВП на страните, използващи еврото като валута, до края на тази година и дори през 2009 г. Въпреки това, прогнозата е, че ръстът на икономиките ще намалее значително, пише ipo.bg.Инфлацията обаче ще остане голям проблем. Според анализатори тя най-вероятно ще стигна нива 2 пъти по-високи от тавана на Европейската централна банка, който е 3%. Прогнозите на анализаторите означават, че Еврозоната трябва да отчете ръст за третата четвърт на 2008 г., иначе ще попадне в техническото определение за рецесия. През втората четвърт на годината страните, използващи еврото като валута, отчетоха 0.2% свиване на икономиките си.Изследването е направено след информациите за внезапен скок на безработицата в САЩ до 6,1% и след като американските ипотечни гиганти „Фани Мей“ (Fannie Mae) и „Фреди Мак“ (Freddie Mac), които изпитват финансови затруднения, бяха поставени под правителствено управление.БТА избира друг акцент от анкетата. Според агенцията, тя показва по-светли перспективи за САЩ тази година, след много по-добрите спрямо очакванията икономически данни за второто тримесечие, но това се компенсира от прогнозите за също толкова силно забавяне на растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) през цялата 2009 г.
dir.bg
