Икономическата психология и финансовите решения

Поведенческата икономика, заедно със свързани към нейната област подзвена като поведенчески финанси, се занимава с ефектите на психологическите, социалните, когнитивните и емоционалните фактори във вземането на икономически решения от страна на потребители и компании. Това има отношение и към последствията спрямо пазарните цени и възвращаемостта на инвестициите. Не винаги така тясно специализирано, но преди всичко в един по-общ план, се реализира ефект върху различни типове поведение, в различни стопански среди, в условията на разнообразни ценностни системи.

Могат да се откроят различни и разнообразни причини, които имат влияние върху начинът, по който се вземат финансови решения от индивиди, които притежават различни демографски показатели като възраст, пол, работно място и един много интересен и важен поведенчески елемент – ниво на толерантност за финансов риск. Толерантността към риска е изключително значим фактор имащ отношение към широк спектър на решения свързани с финансите. Толерантността към риска се разбира като способност на потребителят-личност да предприеме финансови действия, операции, чиито краен резултат е непрогнозируем, неясен и несигурен.

Поведенческата икономика като обект на изследване на психологията на икономическите решения е основно загрижена за състоянието на рационалност и разумност на поведението на икономическите агенти. Поведенческите модели типично и основателно интегрират в себе си подходи и методи от психологията, невронауката и микроикономическата теория. В този смисъл тези обяснителни модели покриват различни по съдържание методи, концепции и теретични области.

Изследователската област на поведенченската икономика включва също така, как стратегическите решения за пазара са продиктувани от механизмите, които движат социалната енергия на обществения интерес. Интересен факт, който заслужава внимание в контекста на темата е, че използването на термина „поведенческа икономика“ в академични маериали, в САЩ, се е увеличило драстично през изминалите няколко години.

В заключение ще отбележим, че има три въвеждащи и основоположни ядра в психологията на поведенческите финанси: едното ядро покрива хора, които често вземат решения на базата на определени нагласи и очаквания не базирани непременно на стриктна логика; второто ядро представя сборът от стереотипи, които демонстрират икономическо поведение и реакции на икономически събития, процеси на базата на емоционалното състояние и моментните емоции; третото ядро е свързано с влиянието на самите пазари, което включва играта на цените и един потенциален, нерационален начин на вземане на решения.

 

Митко ДИНКОВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *