Китайци или синдик ще управляват БДЖ

Очаква се и официално предложение за закупуване на БДЖ от китайска компания, обясниха осведомени. Най-вероятно то ще бъде направено по време на XV сесия на българо-китайската смесена комисия за икономическо сътрудничество, която ще се проведе от днес до сряда в Пекин и Шанхай. Ако приватизацията не се осъществи, като единствен шанс за БДЖ остава процедурата по несъстоятелност. Идея за обявяването на холдинга в несъстоятелност се обсъжда напоследък на високо политическо ниво, научи „Стандарт“. Става дума за откриване на процедура за обявяване в несъстоятелност на „шапката“ – „Холдинг БДЖ“, тъй като огромната част от задълженията от малко над 600 млн. лв. се дължат именно от него, обясни юрист. Така дъщерните „БДЖ-Пътнически превози“ и „БДЖ-Товарни превози“ ще продължат да работят, управлявани финансово от синдик, а дълговете ще се изплащат по реда на вземанията, определени в Търговския закон.
Обявяването на „Холдинг БДЖ“ в несъстоятелност се подкрепя от голяма част от жп бранша, а също и от вицепремиер и министри от кабинета. Все още обаче липсва политическата воля на част от от ръководството на БСП, обясниха осведомени.
Решението за обявяването на „Холдинг БДЖ“ в несъстоятелност може да бъде взето най-рано през юни, когато приключи последният етап от преговорите с кредиторите. Според официални изявления договарянето с тях трябваше да приключи до края на март с решение за разсрочване на задълженията за 8-10 години. Преговорите обаче забуксуваха, а в петък транспортният министър Данаил Папазов съобщи, че част от кредиторите ще поискат продажбата на 25-те дизелови мотриси „Сименс Дезиро“ и на 3407 товарни вагона. По тяхно искане вече бяха блокирани сметките на „Холдинг БДЖ“ и е наложен запор върху 50-процентните му дялове в централите на БДЖ и НКЖИ на ул. „Ив. Вазов“ 3 и бул. „Мария Луиза“ 110 в столицата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *